(Birgün – 5 Aralık 2014)

3. Köprü ve Havalimanı projelerinin inşaatı nedeniyle Ağaçlı Köyü’nde hayvancılık bitti, balık türleri yok oldu, toprak kaymaları yaşanıyor ve evini vermeyen köylülere baskı yapılıyor.

3. Havalimanı ve 3. Köprü çalışmalarından, Eyüp’e bağlı 7 köy olumsuz yönde etkileniyor. Bu köylerden biri de Ağaçlı. ‘Acele kamulaştırma’ alanı ilan edilen İstanbul’un kuzey köylerinden Eyüp Belediyesi’ne bağlı Ağaçlı’nın neredeyse tamamı tahrip olmuş durumda.

‘Köyü savunmayın’
1100 hanelik sakin bir köy olan Ağaçlı’nın sorunları 3. Havalimanı ve 3. Köprü inşaatlarından sonra arttı. Köy sakinlerine arsalarını kişi başı 175 bin liradan satmaları teklif edildi. Köyü terk etmemeleri sebebiyle de birçok yıldırma politikası izlendi. Direnen köy sakinlerine yetkililerin “Kuzey Ormanları Savunması’nı köye sokmayın, payınızı artıralım” dediği iddia ediliyor.

Görüntü almak yasak
Köy sakinleri evlerini, topraklarını ve köylerini vermek istemediklerini belirtirken, “Elektriklerimiz çok sık kesiliyor. Bunun bilinçli olduğunu düşünüyoruz. Toplantıdan sonra uzun süreli ve sürekli elektrik kesiliyor ve  köy içinde hafriyat kamyonlarının trafiği başlıyor. Kesintiden sonra köy içinde binlerce kamyon trafiği başladı” diyor. Köy sakinleri kendilerini yetkililer tarafından ormana girişlerinin engellendiğini belirtirken, göremedikleri alanlarda ağaçların kesildiğini, havadan görüntü almanın yasak olduğunu söyledi.

Çocuklar tehlikede
Köyde tek okul var ve çocuklar köyde sürekli hafriyat kamyonlarının trafiğinde okula 2 kilometre yürüyerek gidiyorlar. İnşaattan dolayı her yer çamur içinde. Okulda 15 öğrenci var. Köy sakinleri ve öğrencilerin söylediklerine göre, öğretmen derse genelde gelmiyor, öğrenciler eğitim alamıyor, okula gidiş dönüşlerinde çamurda balçıkta hafriyat kamyonu trafiği eşliğinde gidip gelen öğrenciler ezilme tehlikesi yaşıyor. Köyden kadınlar Ağaçlı Köyü Kalkındırma Güzelleştirme Derneği’nde gönüllü olarak öğrencilere ek ders veriyorlar.  Köye gün içinde sadece 5 otobüs var ve otobüsler çok dolu olduğu için ulaşım zorlaşıyor.

Göç yolları kapalı
İnşaatta göletlerin üstünü kapatıldığı için göçmen kuşların doğal yaşamı bozulmuş. Göç edemedikleri için şu an orman içinde 20 bin leyleğin olduğu belirtiliyor.

Köy köylüye yasak
İnşaat başlamadan önce köy sakinlerine 1 tane kum tanesi bile almayacaklarının sözünü veren yetkililer, iddialara göre sahil ve Kum Tepesi’nden kum çalıyor. Topladıkları kumu ise bir bölgede kurdukları yıkama ve arıtma tesisinde biriktiriyorlar. Köy halkının o alana girmesi yasak.

‘Kum çekiliyor’
İnşaat başladığından beri denizden kum alındığını belirten köy sakinleri, denizden kum çalındığı için denizde ani çukurların olduğunu ve yazın insanların boğulduğunu belirtiyor.

Zambaklara elveda
Kuzey Ormanları Savunması’ndan Hasan Afacan, 3. Havalimanı inşaatında bölgenin göçmen kuşların rotası oluşunun dikkate alınmadığını, rüzgar ölçümünün yapılmadığını ve inşaata ait ÇED raporunun olmadığını anlatıyor. Denizden kum çekildiği için 15 çeşit balık ve kum zambakları yok olmuş.

Hayvancılık bitti
Ağaçlı Köyü’nde doğal yaşam bozulduğu için hayvancılıkla geçinen köy sakinleri artık işlerini yapamıyor. Yol kayması yaşandığı zaman ise jandarmayı çağırmışlar fakat kimse gelmemiş.

Ağaçlı Köyü sakinleri 14 Aralık’ta pazar günü saat 13.00’teköyde eylem yapacak.

6bb41930698be94c26a8cf8b899b668a