(Sol – 5 Aralık 2014)

3. köprü için 2 milyona yakın ağaç kesecek olan, Manisa’da yine 2 milyon ağacın kesilmesini onaylayan, Yırca’da 6 bin zeytin ağacının kesilmesine göz yuman Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “ağaç seferberliği” başlatacaklarını söyledi ama konu farklı…

12 yıllık iktidarı boyunca rant için milyonlarca ağacı yok eden AKP, CHP’li belediyenin Yalova’da 180 ağacı kesmesi sonrası “yeşil dostu” oldu.

Sadece son aylarda Kuzey Otoyolu, 3. Havalimanı, 3. Köprü, Yırca, Bartın, Antalya ve Manisa’da yüzbinlerce ağacın yok edilmesine göz yuman Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Yalova’ya ilişkin “Bir seferberlik başlatıyoruz. Tam 100 katı kadar oraya ağaç dikimi talimatı verdim. Şu anda hazırlıklar başladı. 18 bin fidanı toprakla buluşturacağız. CHP’nin ayıbını, bu şekilde biz örtmüş olacağız” dedi.

Milyonlarca ağacın kesilmesini keyifle seyreden isimlerden olan Eroğlu, Yalova’daki ağaçların kesilmesine “çok üzüldüğünü” ileri sürerken, şöyle konuştu:

“Orada bir Atatürk Köşkü var. Ağaçlar köşkün etrafını sarmaya başlayınca ve bahçıvan ağacı kesmek isteyince, Atatürk derhal müdahale ediyor ve diyor ki, ‘Ağacı kesmeyin köşkü taşıyın’. Hakikaten o günün imkanları ile köşk çok güzel bir şekilde taşınıyor. Şimdi o günden sonra kalkıyor belediye, asırlık çınarları kesiyor. Buna tabii çok üzüldük. Ağaçlar tescilli mi diye baktık, tescilli olsaydı çok büyük cezası vardı ancak tescilli değilmiş. Ama tabii izinsiz ağaç kesmenin de bir müeyyidesi var. Ona bakacağız ancak biz şöyle bir seferberlik başlatıyoruz. Tam 100 katı kadar oraya ağaç dikimi talimatı verdim. Şu anda hazırlıklar başladı. 18 bin fidanı toprakla buluşturacağız. CHP’nin ayıbını, bu şekilde biz örtmüş olacağız. En çevreci hükümet bizim hükümetimiz, yeşile en çok önem veren hükümet, bizim hükümetimiz. Dolayısıyla bunu da yapıyoruz. Onu müjdeleyeyim.”

(Fotoğraf: Hakan Tosun, Kuzey Marmara Otoyolu çalışması)