(İlerihaber – 5 Aralık 2014)

Yatağan işçilerine destek için Maslak yolu özelleştirildi, yol kapatıldı: Sokak’da Sahne grubu, iş kıyafetleri, kafalarında baret ve ellerinde dubalarla Maslak yolunu trafiğe kapattı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yolu Elsan Elektriğe sattığına dair pankart astı. Polis özelleştirme nedeniyle beklerken, vatandaşlar şaşkınlık içinde yolun satılmasını izledi, bazı plaza güvenlik görevlileri de araçların yol değiştirmesine yardımcı oldu.

Sokak’Da Sahne adlı tiyatro grubu, Muğla Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı direnen işçiler için farklı bir eylem yaptı. Grup, Yatağan Termik Santral ihalesini alan Elsan Elektrik A.Ş.’nin İstanbul merkez ofisinin yanında bulunan plazalar bölgesindeki yolu özelleştirdi!

İş kıyafetleri, kafalarında baret ve ellerinde dubalarla Maslak İTÜ Ayazağa Metro plazalar çıkışında bulunan anayolu trafiğe kapatan grup, şeritlerle yolun tamamını kesti. Bu sırada araç trafiği İstinye yolu ile plazalar bölgesindeki yan yolların büyük bir bölümü kilitlendi. Yolu araç trafiğine kapattıktan sonra “Bu yol Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1 Haziran 2013 tarih ve 2987 sayılı ihale sonucu Elsan A.Ş’ye satılmıştır” yazılı pankart asan grup, oyununa bir süre daha devam etti.

Tiyatral eylemin sonunda grubun indirdiği özelleştirme pankartının arkasında özelleştirmeye karşı direnen Yatağan işçilerine destek amacıyla yazılan #DirenYatağanTürkiyeSeninle yazılı başka bir pankart çıktı. Yolun özelleştirilmesini şaşkınlıkla izleyen çevredeki yurttaşlar, pankartı görünce alkışlarla destek verdi.

Eylem sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı. Yol kesme çalışmasını gerçek zanneden bazı plaza güvenlik görevlileri, araçların yol değiştirmesine yardımcı olurken, görüntülerde trafik polisinin de kapanan yol nedeniyle beklediği ve çalışmaya bakıp geçtiği görüldü.