(sendika.org – 6 Aralık 2014)

Samsun Terme’de yapılması planlanan termik santrale karşı, Terme Çevre Platformu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Çamlıca Köyü ve Terme halkı, santralin yapımına direneceklerini ve gerekirse gece gündüz nöbet tutacaklarını söyledi

Samsun Terme’de yapılması planlanan termik santral kapsamında kül depolama alanı olarak kullanılması düşünülen Çamlıca Köyü’nde, Terme Çevre Platformu tarafından 6 Aralık’ta bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya TMMOB, Samsun Kent ve Doğa Hukuku Komisyonu, Terme Muhtarlığı Derneği, Ziraat odası temsilcileri, Çamlıca Köyü ve Terme halkı katılım gösterdi. Toplantıda yapılacak termik santralin çevreye vereceği zararlardan bahsedildi. Köylüler santralle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Köylülerden termik santrale karşı direniş sözü

samsun-termik-1

Çamlıca Köyü’nde yaşayan halk yapılması planlanan termik santrale karşı direneceklerini, gerekirse çadır kurup nöbetler tutacaklarının sözünü verdi.

Muhtar toplantıda şöyle konuştu: “Bizler bu yaşam alanlarımıza, ağaçlarımıza köyümüze sahip çıkacağız. Bizler bugüne kadar burada bulunan ağaçların bir dalına zarar gelmemesi gerektiğini, toprağımıza suyumuza sahip çıkmayı öğrendik. Bizler de bugünden sonra o ağaçları korumak için canımızı vermeye hazırız. Çocuklarımıza güzel doğamızı bırakmak için gerekirse gece gündüz burada nöbetler tutacağız ve termik santrali Terme’ye yaptırmayacağız.”

samsun-termik-2

samsun-termik-4