(Ayhan Acar / DHA, 7 Aralık 2014)

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Bartın’ın Amasra İlçesi ile Zonguldak’ın Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi arasında kurulacak enerji iletim hattı ağaç kesimi yapılmasına tepki gösterdi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü, Amasra’da Hema Endüstri A.Ş. tarafından kurulması planlanan termik santralde üretilecek elektriği, Çatalağzı’ndaki Zonguldak Eren Termik Santrali’nin (ZETES) şalt sahasını kullanarak Türkiye’nin enterkonnekte (şebeke) sistemine dahil etmek için 54 kilometrelik enerji iletim hattı kuracak. Proje kapsamında 43 bin ağaç kesilmesi planlanırken, Bozoğlu, ağaç kesiminin yapıldığı Bartın’ın Saraylı Köyü’nde inceleme yaptı. Bartın Platformu üyeleriyle ağaçların kesildiği ormanlık alanı gezen Bozoğlu, duruma tepki gösterdi.

Amasra’daki termik santralin ÇED sürecinin devam ettiğini ve yapılıp yapılmayacağının henüz belirsiz olduğunu ifade eden Bozoğlu, şöyle dedi:

“Bu durum Nasreddin Hoca’nın mezarını akıllara getirmektedir; duvar yok ama asma kilitli kapı var! Yapılan bu büyük hata, bir plansızlığın da göstergesidir. Halkın yoğun olarak tepki verdiği, ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında daha önce ÇED süreci durdurulmuş olan bir termik santral projesine iletim hattı yapmaya başlamak kamu kaynaklarının yanlış kullanıldığının da göstergesidir. Öte yandan, Çevre Düzeni Planı’nda Amasra’daki termik santral projesi yer almamaktadır. Yani plan olmadan yine sürece başlama hatasında bulunulmuştur. Ülkemizde plansız bir yaklaşım egemen kılınmıştır. Planlama anlayışı, çağdaş, bilimsel temellerle yatırımlarını yapan ülkeler için önemli bir araçtır. Ancak yapılan planlar yama ile alt üst edilmektedir. Bu durum bile halkın termik santrale dair şüphe duyması için yeterlidir. Çünkü yaratılan plansız süreç güvensizlik vermektedir.”

152509953

Amasra Belediyesi, Bartın Belediyesi, Bartın ve Amasra halkının termik santrale karşı olduğunu vurgulayan Bozoğlu, “Ankara, buna kayıtsız kalmaktadır. Bir yandan demokrasiden dem vurmak, bir yandan ise halkın oyları ile seçilen belediyelerin görüşlerini dikkate almamak, söylemlerin tutarsızlığını ortaya koymaktadır. Çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimler ve halkın talepleri, kaygıları karar sürecinin temeli olmalıdır” dedi.

Bozoğlu ve beraberindekiler, basın açıklaması ardından köyden ayrıldı.