(İleri – 7 Aralık 2014)

İzmir’in Ödemiş ilçesinde son günlerin gündemini oluşturun altın madeni işletme girişimi haberleri, doğa yürüyüşü ile protesto edildi.

Küçükmenderes Havzası Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu tarafından (HAVZA-PLAT) Ödemiş’in Zeytinlik (Gölcük) beldesinde düzenlenen “Altın Madenine Hayır Doğa yürüyüşü” bugün büyük bir katılımla yapıldı.

Belde meydanındaki köy muhtarının kahvesinde toplanan çok sayıda vatandaş altın madeni için izin istenen Oğuzlar Köyü üzerinde bulunan bölgeye yürüdü.

Havza-Plat Sözcüsü Özkan Akgün yürüyüşün sonunda yaptığı basın açıklamasında Küçükmenderes Havzası’nın ülke ekonomisi için tarihi, turistlik ve tarımsal değeri bulunduğuna dikkati çekerek “bölgede yaşayan vatandaşlar olarak bu tür girişimlerin her zaman karşısında duracaklarını” söyledi. Yaklaşık 2 km’lik patika yoldan maden aranması için izin istenen bölgeye yürüyen vatandaşlar sık sık “Gölcük’te altın madeni istemiyoruz” sloganları attı.

Çevre köylerin muhtarları ve Ödemiş’teki çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve üyelerinin destek verdiği doğa yürüyüşünün güzel bir duyarlılık oluşturduğunu söyleyen Zeytinlik Köyü Muhtarı Ferit Aynalı, “Toprağımız, suyumuz ve havamız değerlidir. Bu bölgede kesinlikle altın madeni istemiyoruz ve her zaman bu tür girişimlerin karşısında duracağız” dedi.