(Diken – 08 Aralık 2104)

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Ovacık köyünde, hükümete yakın işadamı Ethem Sancak’ın kardeşlerinin şirketi tarafından yapılacak rüzgar enerjisi santrali (RES) için yaklaşık 1000 çam ağacının kesilmesi köylülerin direnişi ve hava muhalefeti üzerine ‘şimdilik’ durduruldu.

Yırca’da yürütmeyi durdurma kararını beklemeden köylülerin 6 bin ağacını zorla kökleyen Kolin Grubu’nun izinden giden Sancak Grubu’na ait Hassas Teknik Enerji, yürütmeyi durdurma davasının sonucunu beklemeden ağaçları kesilmek üzere işaretlemişti. Ağaçların, hem rüzgar santralinin dev gövde ve kanatlarının tırlarla taşınabilmesi için var olan orman yolunun genişletilmesi hem de yeni yol açılması için planlanıyor.Şirketin kesime başlaması üzerine ormanda köylüler ve doğa savunucuları Yırca’da olduğu gibi nöbete başladı. Köylülerin tepkisi ve yağmurdan dolayı orman kesim ekipleri ara verip bölgeyi şimdilik terk etti. Jandarma da bölgede önlem aldı.

urla3

DHA’dan Taylan Yıldırım’a konuşan İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Ali Yarar, yağmur yağdıkça kesimin yapılamayacağını belirtti. Yarar, “Yağmur olduğu sürece, ağaçlar yaşamlarını sürdürecek. Bu yüzden de umudumuz yağmura kaldı. ‘Diren yağmur’ diyorum” dedi. Bu sözler üzerine nöbeti tutanlar da ‘Diren yağmur‘u slogan haline getirdi.

urla1

Kesim yapılırsa, babasından kalma zeytinliğin de zarar göreceğini söyleyen 68 yaşındaki Emine Nalcıoğlu, “Bir kuru dalını kırmaya kıyamazdık. Onlar kökten kesip atıyorlar. Bak ayağımda ayakkabı yok. Yağmurda terlikle geldim. Ağaçlar giderse biz de kururuz. Karnımızı doyurmak için elimizde kalan zeytinleri de bu arada götürecekler. Orman yok, zeytin yok. Biz burada köy yerde ne yapalım?” diye isyan etti. Köy sakinlerinden 51 yaşındaki Emine Göcük de, “Bizim çocukluğumuzun anıları var burada. Hep çevre sevgisiyle büyütüldük. Bu ağaçlara bu yaşa geldiler. Ama bir anda kesilip atılıyor. Biz direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Köylülere destek vermek için gelenler arasındaki ilkokul öğrencisi 10 yaşındaki Likya Sümerval da yer aldı. Kesilen ağaçların yaşını gövdelerindeki halkaları sayarak belirleyen Likya, “Benim baktığım ağaç 38 yaşındaymış. Bu kadar yıl kesilmek için beklemiş. Ama ben burada, gelecekte iyi bir çevrede yaşamak için bekleyeceğim” dedi.

urla