(Haberartibir – 6 Aralık 2014)

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihale bedeli ile satışı gerçekleştirilen 3’üncü havalimanı için talan edilen Kuzey Ormanları’nın tahribi etkilerini göstermeye başladı. 3. Köprü ve Havalimanı projelerinin inşaatı nedeniyle Ağaçlı Köyü’nde hayvancılık bitti.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihale bedeli ile satışı gerçekleştirilen 3’üncü havalimanı için talan edilen Kuzey Ormanları’nın tahribi etkilerini göstermeye başladı. 3. Köprü ve Havalimanı projelernin inşaatı nedeniyle Ağaçlı Köyü’nde hayvancılık bitti.

Kaç kuşaktır Ağaçlı köyünde yaşayan köylüler, 3. Köprü ve Havaalanı inşaati yüzünden hayvancılarını otlamamaktan şikayetçi… Köylüler sadece yolların bozulmasından değil, hayvanlarını besledikleri mera alanlarının yok olmasından da şikayet ediyor. Ağaçlı köyünde bazı alanlara set çekilmiş ve köylülerin buralara girmesi yasaklanmış.

Temel geçim kaynağı hayvancılık olan Ağaçlı Köyü’nde doğal yaşam bozulduğu için hayvancılıkla geçinen köy sakinleri artık işlerini yapamıyor. Özellikle mandacılık yapılan köyde hayvancılık neredeyse bitmek üzere…

Mera alanları tahrip edilen köylülerin hayvanları ormana kaçıyor ancak bu kez de orman yetkilileri tarafından köylülere ‘yasak’ denilerek ceza yağdırılıyor. Hayvanları ormana kaçan bir köylü “5 ineğim ormana kaçtı. Ormancı arkadaşlar zabıt tuttu. Bana neden zabıt tutuyorsunuz 5 tane inek ormanı mı yıkıyor dedim. Tutanak için resmi evrak ver dedim. Bakalım benim hayvanım mı, fotoğrafları göstermiyorsunuz, yok dediler biz sana ceza yazacağız. Önce onlara yazın dedim, siz rüşvet alıyorsunuz deyince beni darp ettiler” diyerek darp raporunu gösterdi.

İnşaat başladığından beri denizden kum alındığını belirten köy sakinleri, denizden kum çalındığı için denizde ani çukurların olduğunu ve yazın insanların boğulduğunu belirtiyor.

Köy sakinlerinin bir diğer iddiası ise inşaat şirketinin ağaçları kestikten sonra denize bırakması ve tomrukların dalgalar aracılığıyla denize vurması…