(Birgün – 10 Aralık 2014)

Salarha Vadisi üzerinde kurulması planlanan Ambarlık HES projesine Yurttaş Kazım’ın açtığı davadan çıkan iptal kararı, Danıştayca onandı

İptal kararını alan Rize İdare Mahkemesi, aynı havzada yapılması planlanan projelerin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğinin, bu tür projelerin yapılması planlanan bölgeler için “bütüncül havza planı” yapılması gerektiğinin altını çizmişti. Kararını onayan Danıştay, yerel mahkemenin yaptığı bütüncül havza planı uyarısını yinelemiş oldu. Rize İdare Mahkemesi iptal kararında, havzada planlanan diğer HES projelerine “Birbirinden bağımsız bir şekilde planlanan faaliyetlerin bütüncül etkilerinin havzayı tüketerek, sağlıklı ve güvenli bir şekilde su kaynaklarına erişime ve elektrik üretimine engel olmaya başlayacağı açıktır” ifadeleriyle dikkati çekmişti. Salarha Vadisi üzerindeki Küçükçayır (Andon) Köyü sınırlarındaki Ambarlık HES projesi, hayata geçmesi halinde yaklaşık 9 belediye ve 26 köyde yaşayan 350 bin kişinin su kaynağını riske atacaktı.

İtiraz kabul görmedi

Yurttaş Kazım olarak bilinen ve  dava masraflarını ineğini satarak karşılayan  69 yaşındaki Kazım Delal ve Andon Köyü sakinleri, Ambarlık HES için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararının iptali için dava açmıştı. Yargı süreci devam ederken aynı proje için bir de ÇED Olumlu Kararı çıkmış, Andonlular bu kararı yine yargıya taşımıştı. İlk davada mahkemenin iptal kararı vermesinin ardından, verilen ÇED Olumlu kararı için de Rize İdare Mahkemesi Andon Köyü sakinlerini haklı bulmuştu. ÇED Olumlu kararının iptali üzerine, kararı veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danıştay’a itirazda bulundu. 30 Kasım’da Bakanlığın itirazını değerlendiren Danıştay 14. Dairesi talepleri reddetti ve iptal kararını onayladı.