(KosMedya, 10 Aralık 2014)

İstanbul’un kuzey orman köylerinden Ağaçlı, geçtiğimiz aylarda Kuzey İstanbul A.Ş.’nin köy sahiline çektiği paravanlarla ve Kumtepe mevkiinde hafriyat kamyonlarıyla yürüttüğü kum alma faaliyetiyle gündeme gelmişti. Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması’nın çalışmalarıyla konuyu gündeme taşımasından sonra bugün (10 Aralık 2014), Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş bir komisyon köyde çalışma gerçekleştirdi ve şirketin Kumtepe’de yürüttüğü faaliyetin yasa dışı olduğunu tespit etti.

IMG-20141210-WA0006

Kuzey İstanbul A.Ş. geçtiğimiz Temmuz ayında Ağaçlı sahiline çektiği paravanlarla gündeme gelmişti. Bölgede kum ocakları faaliyet gösteren şirket, köyün arka tarafında kalan Kumtepe mevkiindeki ormanlık arazinin içinden sahile hukuksuz ve plansız şekilde bir de yol geçirmişti. Köylüler yakın zamanda hiç bilgi verilmeden başlayan hafriyat kamyonlarının kum taşıma çalışmalarından sonra bu duruma karşı mücadele kararı almıştı. Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması’nın çalışmalarıyla konunun yerel ve ulusal medyada gündem olmasından sonra, bugün devlet mercileri köyde çalışma gerçekleştirdi.

kapak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden gelen bir komisyon, Eyüp Belediyesi sınırları içinde kalan 572 numaralı parselde şirketin hukuksuz kum alma işlemi gerçekleştirdiğini tespit etti.

572

Komisyon, şirketin ormanlık araziyi içine alan Kumtepe mevkiinde gerçekleştirdiği bu çalışmaya karşı, köylülerden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle başvurmasını istedi. Ağaçlı muhtarı Turan Şeker’in ve Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği üyelerinin eşlik ettiği komisyon yetkilileri, bölgenin köy arazisi sınırlarında bir mera niteliği taşıdığını, köylünün hayvan otlatması için ayrılan bir bölge olduğunu ve hiç bir merciye haber vermeyerek kendi başına hareket eden şirketin burada gerçekleştirdiği faaliyetin kum çalmaya girdiğini belirtti.

Kuzey Ormanları Savunması, Ağaçlı’daki yaşamın her bir parçasına saldırmakta olan sermaye talanına karşı Ağaçlı halkı ile ortak bir de eylem çağrısında bulundu. Tüm yaşam savunucularını 14 Aralık Pazar günü 13:30’da Ağaçlı’da köy halkıyla birlikte gerçekleştireceğimiz bu eylemde bir araya gelmeye yeniden davet ediyoruz.

agacli2_14_12_14 agacli1_14_12_14

Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği ile birlikte konunun hukuki düzlemde de takipçisi olacağız.

IMG-20141210-WA0005