Rıfat Doğan  – İleri

TMMOB’un ‘uçaklar iniş kalkış yapamaz’ dediği 3. Havalimanı yanında yer alan kuzey ormanları köyü Ağaçlı’da Kuzey İstanbul A.Ş.’nin köy sahilini paravanlarla çevirerek yaptığı kum çekme faaliyetinin yasa dışı olduğu tespit edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce yetkilendirilen komisyonun tespit ettiği yasadışı faaliyet için “firmanın hiçbir merciye haber vermediği” belirtildi.

Köy kumsalının paravanlarla çevrilerek kum çekme yapıldığı gündeme gelmişti. Bunun üzerine Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) çalışmalarıyla konuyu gündeme taşımasından sonra dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş bir komisyon köyde çalışma gerçekleştirdi ve Eyüp Belediyesi sınırları içinde kalan 572 numaralı parselde şirketin hukuksuz kum alma işlemi gerçekleştirdiğini tespit etti.

KUM ÇALIYORMUŞ!

Komisyon, şirketin ormanlık araziyi içine alan Kumtepe mevkiinde gerçekleştirdiği bu çalışmaya karşı, köylülerden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle başvurmasını istedi. Ağaçlı muhtarı Turan Şeker’in ve Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği üyelerinin eşlik ettiği komisyon yetkilileri, bölgenin köy arazisi sınırlarında bir mera niteliği taşıdığını, köylünün hayvan otlatması için ayrılan bölge olduğunu ve hiçbir merciye haber vermeyerek kendi başına hareket eden şirketin burada gerçekleştirdiği faaliyetin kum çalmaya girdiğini belirtti.

Kuzey İstanbul A.Ş.  Bölgede kum ocakları faaliyet gösteren şirket, köyün arka tarafında kalan Kumtepe mevkiindeki ormanlık arazinin içinden sahile hukuksuz ve plansız şekilde bir de yol geçirmişti. Köylüler yakın zamanda hiç bilgi verilmeden başlayan hafriyat kamyonlarının kum taşıma çalışmalarından sonra bu duruma karşı mücadele kararı almıştı. 14 Aralık Pazar günü 13:30’da köyde bir eylem yapılacak.

TMMOB, 9 Aralık Salı günü açıkladığı raporunda kotu 105 metreden 70 metreye düşürüldüğü belirtilen 3. Havalimanı pistlerine uluslararası uçuş standartlarına göre uçakların iniş ve kalkış yapamayacağını belirtmişti.