(Sarıyer Kent Dayanışması – 11 Aralık 2014)

Zekeriyaköy’de eski füze üssü arazisinde devam etmekte olan SiyahKalem’in “Köy” projesine karşı Sarıyer Kent Dayanışması geçtiğimiz köy3haftalarda konuyla ilgili Zekeriyaköy’de “Ormana Proje Yapılmaz!” diyerek eylem gerçekleştirmiş, ayrıca konuyu gündeme getirmek üzere belediye meclisi toplantısında bulunmuştu. Sarıyer Kent Dayanışması, son gelişmeler ışığında “Belediye, Siyahkalem’i aklamaya çalışmasın” diyerek bir açıklama yayınladı. Ormanların, yaşam kaynklarımızın ranta, imara açılmasının karşısında duran Kuzey Ormanları Savunması olarak Sarıyerli yaşam savunucusu dostlarımızın açıklamasını yayımlıyoruz ve bizler de bir kez daha haykırıyoruz: “ORMANA PROJE YA-PIL-MAZ!”

BELEDİYE SİYAHKALEM’İ AKLAŞTIRMAYA ÇALIŞMASIN. ÖNCELİKLE ORMAN KATLİAMININ ÖNÜNÜ AÇAN RUHSAT İŞLEMİNİ İPTAL ETSİN

Sarıyer Kent Dayanışması’nın KÖY projesinin önünde ve belediye meclisinde projenin iptaline yönelik eylemi birilerinin gücüne gitmiş. Projenin (şimdilik) bir bölümüne verdikleri ruhsatı iptal etmek yerine belediye meclis üyelerini proje alanına ikna turuna çıkarmışlar. Belli ki kafalar karışmış! Sarıyer Times adlı internetten yayın yapan bir site aracılığıyla bir de reklam yapmışlar. Yapılan haber, daha önce 2000 konut olarak yapılan projenin belediye tarafından durdurulduğu, şirketin projeyi 1000 konuta düşürdüğü, hatta yazıya bakılırsa “ilk etapta 462’ye”düşürüldüğü yazılmış.

KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?

İlk projeye Şehir Plancıları Odası’nın dava açtığını ve bu dava sürerken Danıştay’ın projeyi durdurduğunu neden söylemiyorsunuz? 462 konutluk alanın projenin 1/3’ü olduğu bilinmiyor mu?

köy1 köy2

Reklam haberinde ağaç taşınacağı, ağaçlara zarar verilmeyeceği yazılmış, ziyaretçilere ikna şovu yapmışlar. ağaçların kesilmeyeceği, projenin ormanlık alandan kaydırıldığı proje içinde kalan birkaç ağacın da taşınarak neredeyse bir cennet yaratacakları aktarılmış.

Kimi kandırıyorsunuz?

Şirketin yayınladığı resmi vaziyet planına bakarsanız, o güzelleştirlmiş haliyle bile ormanın büyük bölümünün yok edildiğini görürsünüz.

KALDIRIN ŞU REZİL RUHSATI!

Ruhsat adı altında ormanın satılmasını içinize sindiriyor musunuz? yanıtını geçmişte kalan “devrimciliğinize” sorun. “Biz ruhsat vermesek, köy4şehircilik bakanlğı nasıl olsa ruhsat verecek, bari paradan olmayalım” söylemini geçen gün edebiyat günlerinde andığınız, ödül verdiğiniz Yaşar Kemal’e ve yaşamı onur mücadelesi içinde geçen Rıfat Ilgaz’a sorun. Her halde yanıtlarını tahmin edersiniz.

Kaldırın şu ruhsatı, adınız orman katliamcısı olarak anlmasın. parayı pulu bırakın doğayı ve ormanları savunan GEZİCİ’lerin, Kuzey Ormanları Savunucularının yanında yerinizi alın. Belediye, Fatih Ormanına ruhsat vermemişti, şimdi aynı gerekçeyle ruhsatı geri çekin.

Sarıyer Kent Dayanışması bu projeyi yapanların da, yol verenlerinde yakasında olacak.

SARIYER KENT DAYANIŞMASI