(DirenFatihOrmanı – 10 Aralık 2014)

“DirenFatihOrmanı” Hürriyet Gazetesi’nde “Patron Konuştu” başlığı altında Serdar Bilgili’nin Fatih Ormanı ile ilgili görüşlerini yazan haber kargaüzerine bir açıklama yaptı.

21 Aralık’ta eylem kararı alan “DirenFatihOrmanı” açıklaması şöyle;

“Ormana “Patron” Olunmaz!

Fatih Ormanı Tabiat Parkı Projesi kapsamında yapacaklarını anlatan Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş’nin ortaklarından Serdar Bilgili, Hürriyet’e bizlere cevap hakki doğan bir açıklama yapmış. Bilgili, projeye Ocak 2015 ‘te başlayacağını ifade ederek “Yapılacaklara karşı çıkan insanlar, günün birinde ‘biz hata yaptık’ diyecekler” demiş. Evet hata yapmışız, biz stadı 15bin kişilik olacak diye biliyorduk meğer 18bin kişilikmiş, pazarlama kataloglarında yer alan dört katlı villalar ise “minik ahşap evler”miş de biz anlamamışız(!).

Fatih Ormanı’nda, Bilgili ve Doğuş gruplarının yaban hayatını yok sayan projeleri karşısında doğa, kent, orman savunucuları olarak örgütlendik. Ormana çarşı, villa, stad, katlı otopark yapılmaz diyoruz. Hiç bir doğal varlığı tahrip etmeyeceği iddia edilen “yere gömülü kapalı ve üstü yeşil örtülü” yapıların, doğayı koruma yalanından ibaret bir perde olduğunu, ardında ormanı ticarileştirerek kazanç kapısı haline getirecek kar ve rant hırsının yattığını tekrar hatırlatıyoruz!

Fatih Orman’ında yapılacak her “proje” Kuzey Ormanları’nın bütünlüğünün zarar görmesine, doğal yaşamın, sincapların, kurtların, domuzların yaşam alanları yok olmasına yol açacaktır. Bizler, yaşam alanlarını yok edenlere izin vererek suçunuza ortak olmayacağız!

Henüz imar planlarında bile olmayan projelerini büyük bir özgüven içinde açıklayanlar güçlerini sürdürdükleri ilişkilerden alıyorlar. Bizim dayanağımız ise evrensel koruma ilkeleri ve yaşam hakkı. Biz kişisel çıkarlarımızı değil, yaşamı ve doğayı savunuyoruz. Fatih Ormanında yaşayan her bir canlının yaşam hakkını savunmaya devam edecek; Bilgili, Doğuş veya ismi ne olursa olsun, ormanımıza göz diken herkesin karşısında olacağız.

Fatih Ormanı’nı dükkan belleyip kiralamaya çalışan, ağzına kadar dolmuş kasalarını daha da şişirmek için halka yalan söyleyen Bilgili ve Doğuş Ortaklığını bir kez daha uyarıyoruz!

Fatih Ormanı ne villalarınıza bir manzara, ne dev konserlerinize bir pist, ne markalarınıza bir çarşı, ne de para hırsınıza kurban edilecek bir “proje” alanıdır.

Kuzey Ormanları kıyımına ortak olmayın. Biriktirdiğiniz parayı koyacak yer bulamıyorsunuz. Doyun artık. Fatih Ormanı sincabındır. Fatih Ormanı bizimdir. Ormanımızdan uzak durun!

Diren Fatih Ormanı