(İsmail Altunsoy / Zaman – 13 Aralık 2014)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bahçesinde başlatılan lojman ve sosyal tesis inşaatı için yapılan ağaç kesimleri, anayoldan gözükmediği için fark edilmedi.

Ankara’da ağaç katliamı devam ediyor. Bu sefer katliamı, Orman Bakanlığı yaptı. Bakanlığın merkez binasının arkasındaki ağaçlık ve yeşil alana lojman ve sosyal tesis yapmak için yaklaşık 500 çam ve meşe ağacı kesildi. İnşaattaki ilerlemeye paralel ağaç kesimine devam edilecek.

Ağaç ve yeşil katliamının son adresi Orman ve Su İşleri Bakanlığı oldu. Bakanlığın, lojman ve sosyal tesis yapmak için arka bahçesindeki 500’e yakın çam ve meşe ağacının kesilmesine göz yumduğu ortaya çıktı. Bakanlığın Ankara Söğütözü merkez binasının arka bahçesinde olduğu için (Orman Genel Müdürlüğü arsası) anayol güzergâhından fark edilmeyen ağaçlar, sessizce kesildi. Kesilen ağaçların yerine hızlı bir şekilde inşaat çalışmaları başlatıldı. Bakanlık bahçesi ve çevresinde kalan çok sayıda ağacın da inşaattaki ilerlemeye paralel kesileceği belirtiliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, konuyla ilgili ‘Bakanlık merkez bina sahasında başlatılan inşaat çalışmaları kapsamında kesilen ağaç sayısı ve inşaat süresince de ne kadar daha ağaç kesileceği’ içerikli soruları cevapsız bıraktı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, merkez bina alanında kesilen ağaçlar Google haritasından da net bir şekilde görülüyor. Haritada yeşil ve ağaçlık olarak görünen saha, kısa bir süre önce yapılan ağaç kesimleri sonrası iş makinelerinin çalıştığı inşaat sahasına dönüştü. Bakanlık çevrelerinden edinilen bilgilere göre proje, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle geliştirildi. TOBB’un, proje kapsamında lojman inşaatlarından sonra aynı alana öğrenci yurdu yapacağı belirtiliyor. Yurt için de yeni ağaçlar kesilecek.

İNŞAAT BAŞLADI

Ankara’daki ağaç kıyımı devam ediyor. Özellikle kamu kurumları, lojman, sosyal tesis, hizmet binası gibi gerekçelerle yoğun bir ağaç kesimi yaptırıyor. Bunun son örneği, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda yaşandı. Bakanlık çevrelerinden edinilen bilgiye göre, bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü arsaları üzerine lojman, meteoroloji ve yangın koordinasyon merkezi, toplantı salonları, doğal afet ve koordinasyon merkezi gibi sosyal tesisler için inşaat başlatıldı. Halen devam eden inşaat çalışmaları kapsamına çok sayıda ağaç kesilirken yeni kesimler de devam ediyor. Orman Bakanlığı’nın hemen dibinde yapılan lojman ve sosyal tesis inşaat alanı, oda sayısı ve maliyeti ile kamuoyunda tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın hemen yanında yer alıyor. Bakanlık da Saray inşaatında olduğu gibi kendi projesi için ağaç katliamı yaptı.