(KOS Medya – 15 Aralık 2014)

Şaibeli mega projeler 3. köprü ve 3. havalimanı projeleriyle doğası yağmalanan, kum tepeleri Kuzey İstanbul A.Ş şirketi tarafından çalınan, hafriyat kamyonlarıyla yaşanmaz bir köy haline gelen Ağaçlı Köyü’yle dayanışmak ve talana karşı yerinde ses çıkarmak için şehrin dört bir yanından gelen yaşam savunucuları Ağaçlı halkı ile dün ortak bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çevreyi katlederek ilerleyen mega projeler cenderesi arasında kalan, sahiline Kuzey İstanbul A.Ş tarafından paneller çekilen Ağaçlı Köyü geçtiğimiz günlerde yağmaya ve talana karşı savaş açmış, günde 3000 hafriyat kamyonunun çalışmalarıyla katledilen yaşam alanlarını savunmak için bir araya gelme kararı almıştı. Direniş kararı alınması ardından Eyüp Belediyesi tarafından devam etmekte olan köy bağlantı yol çalışmaları durmuş, köyün sürekli elektriği kesilmeye başlamıştı. 10 Aralık’ta ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce gelen müfettişler Kuzey İstanbul A.Ş’nin Yeşilçam filmlerine ve televizyon dizilerine de ev sahipliği yapan Ağaçlı kumulları üzerinde yürüttüğü faaliyetin yasa dışı olduğunu tespit etmişti. Yaşam alanlarımızı katleden projeler devam ederken 14 Aralık Pazar günü Ağaçlı Köylüleri ile köy dışından gelen yaşam savunucuları “Her yer Ağaçlı, her yer direniş!” diyerek ortak bir eylem gerçekleştirdiler.

Sarıyer, Kadıköy ve Beşiktaş’tan otobüslerle yürekleri parçalayan kuzey ormanları talanı ortasından geçerek köy merkezine gelen yaşam savunucuları, Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği önünde köylülerle bir araya geldiler. Eylem başlamadan önce sohbet ettiğimiz Ağaçlılar’ın hemen hepsinin şikayetleri ise ortaktı: hafriyat kamyonlarının yollarında nasıl terör estirdikleri, ilkokul eğitiminin yapılamadığı, mera alanlarının Kuzey İstanbul A.Ş’nin sahile ulaşmak için açtığı yolla nasıl katledildiği, şirketin denizden geceleri gizli gizli kum çektiği, köyün tek geçim kaynağı hayvancılığın artık yapılamadığı… Doğma büyüme Ağaçlı’lı olan bir teyzemizin ise isyanı her şeyi özetliyordu: “eski günleri özledik, huzurumuz kalmadı. İnsan gibi yaşamak istiyoruz!”

Dernek önünde buluşmanın gerçekleşmesinin ardından 200 civarı yaşam savunucusu hafriyat kamyonlarının Ağaçlı merasını ikiye yararak DSC_0047açtıkları yasa dışı yola doğru “Kuzey Ormanları Köyleri yalnız değildir” pankartı ardında yürüyüşe başladılar. “Her yer Ağaçlı, her yer direniş!”, “Çal bakalım çal bakalım ormanları çal bakalım, Ağaçlı’ya gel, Yeniköy’e gel, orman kimin gör bakalım”, “Ormanıma, suyuma, Ağaçlı’ya dokunma”, “Ağaçlı’da direnen İstanbul’da kazanır”, “yağmacı şirket, Ağaçlı’yı terk et” sloganlarının atıldığı eyleme İstanbul milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu da destek verdi. Yürüyüş sonunda talan edilen meraya varan yaşam savunucularını ise hafriyat kamyonları değil mıcırla düzenlenmiş bir yol bekliyordu. Zira eylemi haber alan Kuzey İstanbul A.Ş bir gün önce hafriyat kamyonlarını bölgeden çekerek çalışmaları durdurmuş, yolu da mıcırlarla düzenlemişti. Burada Ağaçlılılar ve Kuzey Ormanları Savunması adına gerçekleşen basın açıklamasını Ağaçlı Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Erol Ayten okudu. Ayten, basın açıklamasında köyün merkezi ve sahilinin şantiyeye çevrildiği, hafriyat kamyonlarıyla köy yollarının çöktüğü, köyün dışarıya ulaşımının kısıtlanarak en temel hak ve özgürlüklerin engellendiğini vurguladı. Basın açıklaması: “Bizler bugün bu talana ve kanunsuzluğa göz yumanlara dur diyeceğiz, yaşam hakkımız için direneceğiz. Tüm bu talanı kamuoyunun gözü önüne sürecek, yasalardan doğan tüm haklarımızı da hukuki süreçleri başlatarak sonuna kadar kullanacağız. Her yer Ağaçlı, her yer direniş!” diyerek sonlandı.

10860916_821913854519119_6352766999520342546_o 1781380_821914547852383_8303863513672609324_o

Basın açıklaması ardından köy kahvesinde bir araya gelen yaşam savunucuları burada mücadelenin devamlılığının önemini bir kez daha vurguladılar. Eylemin sonlanması ve haftanın başlangıcıyla hafriyat kamyonlarının ise rant hırsıyla bir kez daha vızır vızır köyde çalışmalara başlayacağını tahmin etmek zor değil…

Eylemde okunan basın açıklaması tam metni ise şöyle:

Basına ve Kamuoyuna

İstanbul’un kuzey orman köylerinden Ağaçlı’da çember daralıyor. Daha dün 3. köprü ve 3. havaalanı projeleri için köyümüz TOKİ tarafından DSC_0074Acele kamulaştırma kararlarının uygulanma alanı haline getirilmeye çalışılırken, bugün daha da cüretkâr tutum içine giren özel sektör, köylünün karşısına vahşice uygulamaları ile çıkmıştır.

Buna yol açan en büyük sebep, 30 Mart 2014 tarihindeki mahalli seçimlerden sonra köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve İstanbul Mahallesi haline gelmesidir. Köyler üzerindeki bu baskı bununla da kalmamış, mera tapularının ilgili belediyelere devri ile köylü kullanımından çıkarılması ile taçlanmıştır. Hayvancılık Ağaçlı’nın geçim kaynaklarından biridir. Meralar ve köy tüzel kişilikleriyle ilgili bu gelişmeyle birlikte, hem köylünün geçim kaynağı kısıtlanmış, hem de besin kaynaklarıyla birlikte hayvanların yaşam hakkı ellerinden alınmıştır.

Bu değişikliklerle meralar özel sektörün kar hırsına teslim edilmiştir. Meraların işlenmesi kolaylaştırılmış, köylünün müşterekleri özel sektöre adeta gümüş tepsi içinde sunulmuştur. Bunun en büyük kanıtı Kuzey İstanbul A.Ş.’nin faaliyetleridir. Köy halkının belli bir süredir ileri sürdüğü iddia geçtiğimiz hafta kanıtlanmış, Kuzey İstanbul A.Ş.’nin Ağaçlı sahilinden ve meralarından yasa dışı bir şekilde kum aldığı Tarım İl Müdürlüğü tarafından tespit edilmiş, şirketin suç işlediği sabitlenmiştir.

Kuzey İstanbul A.Ş.’nin maden kanunları ile verilen kömür çıkarma ve işleme ruhsatlarını öne sürerek sahil şeridi ve köy sahilinde yasa dışı kum tesislerin kurması ve kum çekmesi, projesiz yol inşaatları yapması ve tüm bunlar için maden çıkarma faaliyeti sonrası bölgenin rehabilitasyonu için yasal sorumluluk gereği dikmiş oldukları ağaçları yok etme gayretleri Ağaçlı halkının gözünden kaçmamıştır, kaçmayacaktır.

Köyümüzün merkezi ve sahili şantiye haline getirilmiştir! Günlük 2-3 bin hafriyat kamyon trafiği yüzünden köyün yolları çökmüş, 3. köprü bağlantı yolları inşaatlarının da etkisiyle Ağaçlı’nın, bağlı olduğu Eyüp ilçe merkezine ve komşu köylere ulaşımı sorunlu hale gelmiştir. Köyün içinden vızır vızır geçen hafriyat kamyonları yüzünden ilkokul öğrencileri okula gidemez olmuştur. Bu yollar üzerine kurulu elektrik, su ve iletişim hatları her gün arıza vermektedir, bu da tehlikenin ve köy halkının temel hak ve özgürlüklerinin engellenişinin doğrudan kanıtıdır.

Bu arızalar Ağaçlı halkının Kuzey İstanbul A.Ş. talanına karşı mücadele kararı almasının hemen ardından nedense artmış, köyde 12 saati geçen uzun elektrik kesintileri meydana gelmiştir. Yine mücadele kararından sonra Eyüp Belediyesi’nin köyün yollarını iyileştirmek üzere çalışma gerçekleştiren iş makinaları köyü terk etmiştir. Öne sürülen gerekçe ise daha öncesinde de aynı olduğu gayet açık olan hava koşullarıdır.

DSC_0083

Ağaçlı merasını ikiye yaran hafriyat kamyonu yolu

Talan bunlarla da sınırlı değildir. Tüm İstanbul halkına bedelsiz olarak açık olan tarihi köy plajının yanında, Kemal Sunal ve Şener Şen’in
oynadığı Tosun Paşa, Türk sinemasının dünyaca ünlü isimlerinden Metin Erksan’ın yönettiği ve Zeki Müren’in oynadığı İstanbul Kaldırımları filmlerinin ve son dönemde en çok izleyici çeken dizilerden Leyla ile Mecnun’un da çöl sahnelerinin çekildiği, hem ortak kültür varlığımız olan hem de mera kanunuyla koruma altında bulunan Kumtepe’de de şirketin yıkımı sürmektedir. Şirket, yakınlardaki mega projelere kum ikmali yapmak amacıyla Ağaçlı sahilinden bu bölgeye projesi bulunmayan bir yol inşa etmiştir. Buradaki çalışma 24 saat kesintisiz sürmektedir.

Köyümüzün içine atıldığı bu durum hiçbir şekilde kabul edilemez. “Acele kamulaştırma” bahanesiyle İstanbul’un kuzey ormanlarının imara açılmasını ve köylerimizin yaşamlarının alt üst edilmesini asla kabul etmiyoruz. Bizler bugün bu talana ve kanunsuzluğa göz yumanlara dur diyeceğiz, yaşam hakkımız için direneceğiz. Tüm bu talanı kamuoyunun gözü önüne sürecek, yasalardan doğan tüm haklarımızı da hukuki süreçleri başlatarak sonuna kadar kullanacağız.

Her yer Ağaçlı, her yer direniş!

14 Aralık 2014,
Ağaçlı Köyü Sakinleri
Ağaçlı Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği
Kuzey Ormanları Savunması

DSC_0076DSC_0055