(Diken – 12 Aralık 2014)

Soma’nın Yırca köyünde termik santral uğruna mahkeme kararını da beklemeden 6 bin 666 zeytin ağacını kökleyen, kesime direnen köylüleri özel güvenlikçilerine dövdürten Kolin Grubu ‘halkla ilişkiler’ atağına kalktı.

Şirket, 60 bin zeytin fidanı dikmek üzere Soma Belediyesi’yle protokol imzaladı.

AKP’li Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene de, bu ‘halkla ilişkiler’ atağına kayıtsız kalmayıp, protokolü, ‘Soma halkının çevre, orman, ağaç sevgisi konusunda bilinçlendirilmesi’ için imzaladıklarını söyledi.

Kaymakam da oradaydı

Protokol töreni, Kolin Grubu’nun Yırca’daki termik santral projesini yapacağı alt şirketi Hidro-Gen Enerji İthalat İhracat Dağıtım ve Ticaret A.Ş. yetkilisi Murat Zekeriya Aydın ile Soma Belediye Başkanı AK Partili Hasan Ergene arasında gerçekleşti.

Törende 6 bin ağaç kesilmeden önce köylülerin defalarca dilekçe vermelerine rağmen hiçbir önlem almamakla eleştirdiği Soma Kaymakamı Bahattin Atçı da hazır bulundu.

Devlet-belediye-sermaye el ele, halkı bilinçlendirecek!

1

İmzaların atılmasının ardından konuşan Ergene, ağaçları için iki aydan fazla süre geceli gündüzlü nöbet tutan ve mücadeleleriyle ülkeyi sarsan Yırcalılarla ‘alay eder gibi’ Somalıları zeytinliklerle ilgili bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

2

Ergene, şunları söyledi: “Soma halkının çevre, orman, ağaç sevgisi konusunda bilinçlendirilmesi, belediye arazilerinin ağaçlandırılması, belediye zeytinliklerinin oluşturulması, zeytinciliğin geliştirilmesi, örnek zeytincilik alanlarının oluşturulması, zeytin yetiştirilmesi ile ilgili bilgilendirme çalışmalarının yapılması ve kaliteli tarım uygulamasının teşvik edilmesi için ağaçlandırma faaliyetleri yürütülmesine ilişkin Kolin firmasının alt birimi olan Hidro-Gen Enerji İthalat İhracat Dağıtım ve Ticaret A.Ş ile işbirliği protokolü imzaladık.”

Köylüleri darp edip kelepçeleyen de Kolin’di

3

Cengiz-Limak ve Mapa şirketleriyle birlikte üçüncü havalimanı konsorsiyumunda da yer alan Kolin Grubu, eylül ayından itibaren acele kamulaştırma kararını dayanak göstererek mahkeme kararını beklemeden ağaç kesimine başlamıştı.

Köylüler, zeytinliklerinde nöbete başlamış, defalarca şirketin özel güvenlik görevlilerince darp edilmiş, hatta kelepçelenmişti. Köylülerin o dönem Yırca’da ve Soma Kaymakamlığı önündeki eylemlerine ‘kulak asılmayınca’, şirket 7 Kasım günü sabaha karşı zeytinliğe girerek bir saat içinde iş makineleriyle 5 binden fazla ağacı köklemişti.

Aynı gün akşam saatlerinde ise Danıştay 6’ıncı Dairesi’nin acele kamulaştırma kararına yürütmeyi durdurma kararı verdiği öğrenilmişti.

Kolin Grubu’nun iki ayda yok ettiği ve sayıları 6 bin 666’yı bulan ağaçların bazıları 100 yaşının üzerindeydi. Bir zeytin ağacının ortalama yetişme süresi 20 yıla varabiliyor.