Diken – 21 Aralık 2014)

Bilgili Holding-Doğuş Holding ortaklığıyla yapılacak ve 108 villa, 15 bin kişilik salon, mağazalar ve restoranlarla İstanbul Maslak’taki Fatih Ormanı’nda yapılaşmanın önünü açacak projeye karşı düzenlenen eylemden ‘Ormana patron olunmaz’ sloganı yükseldi.

IMG-20141221-WA0021

BİLGİLİ, “PİŞMAN OLACAKLAR” DEMİŞTİ

Sarıyer Belediyesi, basına proje fotoğraflarının sızmasıyla ormanda yapılaşmaya yol açacağı anlaşılan projeye karşı eleştirileri dikkate alarak, Park Orman Tabiat Parkı adlı projeye ruhsat vermeyeceğini duyurmuştu. Serdar Bilgili’yse, kısa süre önce Hürriyet’e konuşarak,“Yapılacaklara karşı çıkan insanlar, günün birinde ‘biz hata yaptık’ diyecekler” demişti.

0

Projenin basına sızan tanıtım görselleri…

Bilgili-Doğuş ortaklığında kurulan Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş’nin yapacağı ‘tabiat parkı’na karşı bugün bir kez daha eylem düzenlendi.

3

Fatih Ormanı’nın önünde önce insan zinciri kuran eylemciler, basın açıklamasında da Bilgili’nin “Biz hata yaptık’ diyecekler”sözlerine atıfta bulunarak, “Evet hata yapmışız, biz stadı 15 bin kişilik olacak diye biliyorduk meğer 18 bin kişilikmiş, pazarlama kataloglarında yer alan dört katlı villalar ise “minik ahşap evler”miş de biz anlamamışız” denildi.

‘FATİH ORMANI SİNCABINDIR’

IMG-20141221-WA0040

‘Diren Fatih Ormanı’ ismiyle örgütlenen eylemciler, ormana projede yer alan çarşı, villa, stat ve katlı otopark gibi yapıların yapılamayacağını ifade ederek, “Hiçbir doğal varlığı tahrip etmeyeceği iddia edilen “yere gömülü kapalı ve üstü yeşil örtülü” yapıların, doğayı koruma yalanından ibaret bir perde olduğunu, ardında ormanı ticarileştirerek kazanç kapısı haline getirecek kar ve rant hırsının yattığını tekrar hatırlatıyoruz” dedi.

Süreci takip eden grup, projenin henüz imar planlarında da yer almadığına dikkat çekerek, şu açıklamada bulundu:

“Fatih Ormanı’nı dükkan belleyip kiralamaya çalışan, ağzına kadar dolmuş kasalarını daha da şişirmek için halka yalan söyleyen Bilgili ve Doğuş Ortaklığını bir kez daha uyarıyoruz! Fatih Ormanı ne villalarınıza bir manzara, ne dev konserlerinize bir pist, ne markalarınıza bir çarşı, ne de para hırsınıza kurban edilecek bir “proje” alanıdır. Kuzey Ormanları kıyımına ortak olmayın. Biriktirdiğiniz parayı koyacak yer bulamıyorsunuz. Doyun artık. Fatih Ormanı sincabındır. Fatih Ormanı bizimdir. Ormanımızdan uzak durun!”

IMG-20141221-WA0013

IMG-20141221-WA0016

IMG-20141221-WA0042

IMG-20141221-WA0024

IMG-20141221-WA0025

 

4

Fotoğraflar: Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması