(etha, 21 Aralık 2014)

Kentine ve doğasına sahip çıkanlar, Marmara Kent Ve Doğa Mitingi’ne çağrı için, rant uğruna doğanın ve kentlerin talan edilmesine karşı ses çıkardı, bir çok noktada yaşam zinciri kurdu.

Kent ve doğa savunucuları, İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla bugün İstanbul’un dört bir yanında yaşam zinciri oluşturdu. Kent savunucuları, 28 Aralık’ta Kadıköy’de yapılacak “Marmara Kent Ve Doğa Mitingi”ne çağrı yaptı, doğanın talanına karşı ses çıkardı.

FATİH ORMANI
Fatih Ormanı savunucuları, Orman Müdürlüğü’nden Fatih Ormanı girişine yürüyüş gerçekleştirdiler. “Ormanı koru, sincabı kolla, patronu kov!” yazılı pankart arkasında yaşam zinciri oluşturan kitle, “Ormana patron olunmaz” sloganlarıyla yürüdü.

Fatih Ormanı girişinde yapılan açıklamada Sarıyer Belediyesi’nin projeye ruhsat vermediği hatırlatılarak, “Bu mücadelemizin haklılığının kanıtı” denildi. Açıklamada, “Fatih Ormanı’nın ne villalarınıza bir manzara, ne dev konserlerinize bir pist, ne markalarınıza bir çarşı, ne de para hırsınıza kurban edilecek bir ‘proje’ alanıdır. Bilgili ve Doğuş patronlarını bir kez daha uyarıyoruz! Kuzey Ormanları kıyımına ortak olmayın. Biriktirdiğiniz parayı koyacak yer bulamıyorsunuz. Doyun artık. Fatih Ormanı sincabındır. Fatih Ormanı bizimdir. Ormanımızdan uzak durun” denildi.

unnamedxdfd

TORUNLAR CENTER
Şişli Merkez Mahallesi Forumu, yaşam zincirini Cevahir AVM önünde kurdu. Kent savunucuları, ellerinde Marmara Kent Ve Doğa Mitingi’nin afişleriyle yürüdü. Bir yandan da mitinge çağrı bildirilerini dağıtan grup, Torunlar Center önünde bir basın açıklaması yaptı. Doğanın, kentlerin, mahallelerin, parkların ve meydanların rant uğruna talan edilmesine itiraz eden kent savunucuları, herkesi 28 Aralık’ta Kadıköy’e çağırdı.

afiş

VALİDEBAĞ KORUSU:
Validebağ Savunması, Marmara Kent Ve Doğa Mitingi’ne çağrı yapmak için sokağa çıktı. ‘Validebağ’ yazılı tişörtler giyen doğa ve kent savunucuları, Acıbadem Köprüsü’nden Validebağ Korusu’na yürüdü. Yol boyunca mitinge çağrı bildirisi de dağıtan kitle, halkı Validebağ’a sahip çıkmak için mitinge çağırdı. Yaşam zincirine, Ekrem Ataer Şişli Halk Korosu ve Direniş Mutfağı da destek verdi.

VALİ

RUMELİ HAN
İstanbul Kent Savunması, Beyoğlu’da stant açtı. Restorasyon yapılan Rumeli Han önünde stant açan kent savunucuları, bildiri dağıttı. Rumeli Han’dan “Narmanlı’dan Gezi Parkı’na, AKM’den Taksim Meydanı’na, Beyoğlu’nu savunmak için 28 Aralık’ta Kadıköy’deyiz!” yazılı dev bir pankart da sallandırıldı.

unnamed

CEVİZLİ TEKEL
İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen doğal sit alanı ve endüstri mirası olan Cevizli Tekel’de, tescilli fabrika yapıları yıkılıyor. Buna karşı mücadele başlatan Cevizli Tekel Dayanışması da yaşam zincirinde yerini aldı, “Cevizli Tekel yıkılmasın” dedi.

ceviz

KOZYATAĞI
Erenköy İl Tarım Arazisi için her pazar nöbette olan Kozyatağı Dayanışması ve Göztepe Dayanışması, bu hafta da nöbetini sürdürdü. Yoğun yağmura aldırış etmeden zincir yapan Kozyatağı halkı, mitinge çağıran bildiriler dağıttı.

erenk

HAYDARPAŞA
Haydarpaşa Dayanışması, direnişlerinin 152. haftasında Marmara Kent Ve Doğa Mitingi’ne çağrı yaptı. Haydarpaşa Garı’nda yaşam zinciri oluşturanlar, “Haydarpaşa Garı için, İstanbul için, yaşam alanlarımız için 28 Aralık’ta Kadıköy’deyiz” dedi.

hayd

DAĞEVLERİ VE TARABYAÜSTÜ
Sarıyer Dağevleri ve Tarabyaüstü Mahallelerinde de mitinge çağrı yapıldı. “Mitinge çağrı yapan fotoğrafını çek, gönder” kampanyasına destek olan mahalleliler, hep birlikte fotoğraflar çekildi.

dağ1

dağ2