(Diken – 23 Aralık 2014)

İstanbul valiliği, kent ve doğa mitingi için, betonla kaplanan Kazlıçeşme’yi adres gösterince, ‘şakacı tutumu’ndan ötürü tebrik edildi.

Akıl ve sağduduya çağrı

Doğayı, Emeği, İstanbul’u ve Marmara’yı Savunuyoruz’ sloganıyla yola çıkan platform, kurum, siyasal parti, medya kuruluşu gibi 200’e yakın örgüt 28 Aralık pazar günü Kadıköy’de ‘Marmara Kent ve Doğa Mitingi’ düzenlemek için valilikten izin istedi. Ancak valilik Kadıköy için izin vermeyerek Yenikapı ve Maltepe dolgu alanlarını adres gösterdi.

İmzacı örgütler bu tavrı üzerine valiliğe şöyle seslendi: “2014 yılının son günlerindeki bu şakacı tutumu yüzünden kutluyor; ancak kendilerini Yırca’nın anneleri; Validebağ’ın valideleri ve tüm yaşam savunucuları olarak akla ve sağduyuya davet ediyoruz.”

Sadece Marmara’dan değil Türkiye’nin birçok bölgesinden imzacı örgütlerin bulunduğu ‘Marmara Kent ve Doğa Mitingi’ için hazırlıklarlar yaklaşık bir buçuk aydır sürüyor. Miting, geçtiğimiz yıl da Kadıköy’de ‘İstanbul Kent Mitingi’ ismiyle düzenlenmişti.

‘Kente ve doğaya karşı suç oluşturan alanlar’

maltepe

Düzenleme komitesi, valiliğin bu yıl Kadıköy için izin vermemesine tepki gösterdi.

Düzenleme komitesince yapılan açıklamada şöyle denildi:  “İstanbul Valiliği Kadıköy’de bir miting kürsüsü kurmak üzere yaptığımız bildirime, İstanbul’da miting kürsüsü kurma bildirimi yapılabilecek yegane alanların Kuzey Ormanları’nı ve tüm Marmara’yı tehdit eden 3’üncü havalimanı inşaatını sürdüren Cengiz İnşaat tarafından yapılan Maltepe Dolgu alanı ve Tarihi Yarımada’nın siluetini bozan Yenikapı Dolgu alanı olduğu yanıtını vermiştir.

İstanbul’u, Marmara’yı, sahilleri, kıyıları yağmaya karşı savunmak için yapılan bir mitingin kente ve doğaya karşı birer suç oluşturan bu alanlarda yapılması, öncelikle mitingimizin özü gereği mümkün değildir.”

‘Çünkü yaşam diktatörlük tanımaz’

İstanbul-Kent-Savunmasi2

Metinde, 28 Aralık pazar günü saat 12’de ‘izne tabi olmayan ve Anayasal bir hak olan kürsüsüz kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması’ yapılacağı belirtildi.

Metinde şöyle denildi: “Duyuruyoruz: 28 Aralık’ta Istrancalardan Sapanca’ya, Validebağ’dan Yırca’ya, Bursa’dan İstanbul’a bir arada meydanda olacağız. Çünkü yaşam diktatörlük tanımaz. Çünkü orman, su, ağaç ve şehir özgürlük ister. Çünkü yaşam betona kapatılamaz; meydan betona sürgün edilemez, çünkü taleplerimiz ve umudumuz betona sığmaz. Çünkü yaşamı savunmak özgürlüğü savunmaktır.”