(Cumhuriyet / 24 Aralık 2014)

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın 28 Aralık’ta Kadıköy’de düzenleyeceği “Marmara Kent ve Doğa Mitingi”ni İstanbul Valiliği yasakladı. Valilik, Kadıköy’ün miting alanı olmadığını belirterek Yenikapı ve Maltepe’deki dolgu alanları adres gösterdi.

İstanbul’u ve Marmara’yı savunmak için yapılacak mitingi “kent suçu” oluşturan bu dolgu alanlarında gerçekleştirmelerinin mitingin özüne aykırı olduğunu vurgulayan tertip komitesi, “Yasağı tanımıyoruz 28 Aralık’ta Kadıköy’deyiz” dedi.

“Doğayı, emeği, İstanbul’u ve Marmara’yı savunuyoruz” sloganıyla örgütlenen miting hakkında dün Taksim’deki Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Miting tertip komitesi adına konuşan avukat Can Atalay, Kadıköy’de bir miting kürsüsü kurmak üzere İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptıklarını belirterek, “Valilikten İstanbul’da miting kürsüsü kurma bildirimi yapılabilecek alanların Kuzey Ormanları ve tüm Marmara’yı tehdit eden 3. havalimanı inşaatını sürdüren Cengiz İnşaat tarafından yapılan Maltepe dolgu alanı ve tarihi yarımadanın siluetini bozan Yenikapı dolgu alanı olduğu yanıtını aldık” dedi. Atalay, valiliği 2014 yılının son günlerindeki “bu şakacı tutumu” yüzünden kutlayarak “Kendilerini Yırca’nın anneleri, Validebağ’ın valideleri ve tüm yaşam savunucuları olarak akla ve sağduyuya davet ediyoruz. Bizler 28 Aralık’ta saat 12.00’de, izne tabi olmayan ve anayasal bir hak olan kürsüsüz kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması hakkımızı kullanmak için Kadıköy’de olacağız. Ellerimizde dövizlerimizle, dilimizde şarkılarımız ve sloganlarımızla, Kadıköy Meydanı’nda bir şenlik kurar gibi yaşamı ve özgürlüğü savunacağız” diye konuştu.

Kuzey Ormanları Savunucularından Çiğdem Çidamlı, Marmara’nın karşı karşıya kaldığı tehlikenin boyutunu haritada şehir şehir göstererek “Bu sahne, büyük bir yıkım yaşamakta olan Marmara’nın haritadan silineceğinin işaretidir” dedi.