(İleri – 30 Aralık 2014)

Antalya Hisarçandır Ekizce Yaylasında çok sayıda sedir ağacı mermer ocağı nedeniyle kesildi. Yaylada dört mermer ocağı daha bulunuyor.

Antalya’nın Hisançandır Köyü’nde Antalya Valiliği Çevre Kurulu tarafından Heyelan Bölgesi ilan edilen Ekizce Yaylası ve çevresinde kurulan beşinci mermer ocağı nedeniyle çok sayıda sedir ağacı kesildi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu, bunun bölgeye ihanet olduğunu açıkladı.

Bölgede dört mermer ocağı daha bulunuyor. Yaylada kesilen ağaçların yaşlarının 600 ile 800 arasında olduğu olduğu belirtiliyor. Mermer ocağının bulunduğu alan Hisarçandır Ekizce yaylasının ana su kaynağı havzası.

Biyolojik çeşitlilik ve endemik bitkiler açısından oldukça zengin olan sedir ormanlarının barındırdığı zenginliklerden bir tanesi de şakayık bitkisi. Şakayık bitkisi Antalya’da 2016 yılında yapılacak botanik Exposunun sembol bitkisi olarak seçildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu Ekizce yaylasında bulunan sedir ormanları ve içerisinde doğal olarak bulunan şakayık bitkilerinin katliamının bir an önce durdurulmasını talep etti.

Bunun bölgeye ihanet olduğunu belirten Platform açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Orman ve Su İşleri Bakanına, Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğüne ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne, Expo 2016 için en üst düzeyde sorumlu Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanına, Antalya Tarım İl Müdürlüğüne ve Expo 2016 Ajansına sesleniyoruz. Korumakla yükümlü olduğunuz alandaki sedir katliamını ve şakayıkların doğal yaşam alanı katliamını durdurun.”