(Birgün – 29 Aralık 2014)

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ”ya bitecek, ya bitecek” sözleriyle duyurduğu Ankapark projesine, bir yürütmeyi durdurma kararı daha çıktı.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Hayvanat Bahçesi yenileme alanına ait üst ölçekli plana Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada, Ankara 18’inci İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

800 MİLYONUN HESABINI VERSİN
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptığı açıklamada, bu kararın AOÇ’de verilen mücadelede haklılığın hukuksal göstergesi olduğunu belirtti.

Candan, mahkemenin verdiği kararın üst ölçekli plan kararlarında, ”AOÇ arazileri üzerinde yapılaşma yapılamaz” hükmüne karşın, Ankapark gibi ücretli giriş yapılarak kullanılacak bir ticari tesis öngörüldüğü, alanın mutlak tarım alanı olduğu yaklaşımıyla yürütmenin durdurulduğunu belirtti. Candan, Gökçek’in tüm hukuksuzluğa rağmen projeye devam ettiğini belirtirken, “Büyükşehir Belediyesi şimdi Ankapark’ta harcadığını ifade ettiği 800 milyonun hesabını nasıl vereceğini düşünsün” diye konuştu.

2

BÜTÇE YASADIŞI PROJELERE
AOÇ arazilerinde Ankapark, Kaçak Saray gibi yapıların ve yolların tümünün yasadışı olduğunu hatırlatan Candan, şu ifadeleri kullandı; “Oraya bir çivi bile çakılmaması gerekirken, Kaçak Saray’la bağrına beton hançer, Ankapark ile metal yığını çakıldı. Bu süreçte odalar olarak bu alanda neden yapılaşma olmaması gerektiğini anlattık, anlamadılar. Bilimdışı, akıldışı uygulamalarla bize ait olanı almaya çalışıyorlar. Kamunun bütçesini yasadışı projelere aktararak kamuya zarar veriyorlar. Mahkemenin kararı ders niteliğindedir. Bu kararla yöneticileri bir kez daha hukuka uymaya davet ediyoruz.”