(Kuzey Ormanları Savunması – 7 Ocak 2015)

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’dan, geçtiğimiz günlerde yaptığı “3. havalimanının bataklığa inşa edildiği” itirafından sonra, şimdi de havalimanı inşası sırasında kestikleri ağaçların yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla telafi edildiği açıklaması geldi: “Evet belli alanlarda ormanlardan fedakarlık ediyoruz ama bu fedakarlığın 10 katı ağaçlandırma yapıyoruz.”

3. Havalimanı projesinin gerçekte ne olduğunu ve İstanbul’a ne ölçüde zarar vereceğini bilen yaşam savunucularına “bıraksınlar bu kafayı” diyerek seslenen Bakan Elvan’a, her şeyden önce şu soruları sormak gerekir: Ağaç nedir? Orman nedir? Ağaç ve orman arasındaki farklar nelerdir? Ağaçlandırma nedir? Ekosistem nedir? Tüm bu soruların cevabına, yok sayılmadığı zamanlarda sık sık değiştirilmesiyle tanıdığımız, 6831 sayılı Orman Kanunu’nu da içeren çevre mevzuatından erişilebilir.

En basit tanımlarıyla bile ne demek oldukları gayet net olan bu kavramların -bulunduğu kafadan çıkmasını dilediğimiz Bakan Elvan’a da cevaben- tekrar tekrar üzerinde durulması gerektiği ortada. Ki “bu kafada çevreci” olduklarını iddia edip, bir de yine yakın bir tarihte 2014’ü çevre yılı ilan edenlerin meziyetleri daha iyi anlaşılsın. Örneğin Bakan Elvan’ın, Kuzey Ormanlarında yok ettikleri ekosistemin, otoban kenarlarına dikilen 4-5 yaşında genç ağaçlarla telafi edilemeyeceği gibi çok temel bir bilgiden yoksun olması iyice görünsün.

Kuzey Ormanlarında kestiğiniz onca ağacın değeri, 10 katını dikmekle “bile” karşılanamaz. Neden derseniz, gayet basit. Ağaç dediğimiz doğal varlık bulunduğu ekosistemin yapıtaşlarından biri olup, bu çevreyle bir bütünü meydana getirdiği için önemlidir. Peki nedir bu bütün? Ormandır. Ağacı, toprağı, suyu, çalısı, otu, yosunu ve mantarıyla; kurdu, kuşu, köstebeği, sincabı, tilkisi ve böceğiyle; yağmuru, rüzgarı, bulutu ve güneşiyle, sizlerin dikiyoruz dediğiniz milyonlarca ağaçla bile yaratamayacağınız bir yaşam alanıdır. İşte bu yüzden aklı olan, ortaya serilmiş onca yalan yolla ormana dokunup, bir de kendinde “ormanı feda edebilme hakkı”nı görmeye cüret etmemelidir.

Nereye yapıldığı belli olmayan bu ağaçlandırma çalışmaları, kamuoyunun gözünü boyamaya uğraşmaktan ve kendilerince günah çıkartmaktan başka bir şey değildir. Bilinmelidir ki Kuzey Ormanlarında yapılan ekosistem tahribatının ve doğa katliamının sorumluları otoban kenarlarına, refüjlere, dekor görünümlü parklarına ve rezidans bahçelerine diktikleri ağaçlarla temize çıkamazlar!

Oku Bakan Elvan Oku!

AĞAÇ < ORMAN ≠ AĞAÇLANDIRMA

Kuzey Ormanları Savunması