(sendika.org, 7 Ocak 2015)

İzmir-İstanbul Otoyolu inşaatında kullanılmak üzere malzeme alınacak taş ocağının kurulmak istendiği İzmir-Kemalpaşa Akalan Köyü halkı kamyonlarla getirilen iş makinelerini indirtmedi. 200 öğrencinin okuduğu okula 650 metre uzaklıktaki ocağın ÇED raporu da yok

izmir-kemalpaşa-taş-ocağı-eylem

İzmir-İstanbul Otoyolu inşaatında kullanılmak üzere malzeme alınacak taş ocağının kurulmak istendiği İzmir-Kemalpaşa Akalan Köyü halkı, dün (6 Ocak) kamyonlarla getirilen iş makinelerini indirtmedi. Köylüler, yürütmenin durdurulması istemiyle idare mahkemesine dava da açtı.

DHA’nın haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın taş ocağını işletmesi için bir firmaya izin verdiğini belirten muhtar Mustafa Çaktuğ, “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz. ÇED raporu da alınmamış. Taş ocağının ruhsatı 2010 yılında alınmış. Sonra bir daha araştırdık ki bütün bu taş ocakları için, bir emlak şirketinden ruhsat alınmış, taş ocakları satılık diye ilan verilmiş. Hiçbirimizin haberi yok. Çalışmalar başladığı zaman başımıza taş yağacak. Kurulmak istenen taş ocağı köye çok yakın. Taş ocağı200 öğrencinin okuduğu okula 650 metre uzaklıkta. Taş ocağından bir an önce vazgeçilsin” dedi.

izmir-kemalpaşa-taş-ocağı-eylem1

Çaktuğ, kamyonlarla getirilen iş makinelerini indirtmediklerini, İzmir’den gönderilen jandarmanın kendilerini taş ocağı sahasına yaklaştırmadığını ancak eylemlerini sürdürmeye devam edeceklerini söyledi. Çaktuğ, yürütmeyi durdurma istemiyle idare mahkemesinde dava açtıklarını da belirtti.

B6ujbdrIYAAjVAb