(KOS Medya – 12 Ocak 2015)

Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer, 11 Ocak 2015 tarihli köşe yazısında Boğaziçi İmar Planı Çalıştayı’na dair bilgilere yer verdi. Getirilen önerilerin Boğaz’ın sonu olacağını ve yağmanın daha da hızlanacağını vurgulayan Bayer’in yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Boğaziçi İmar Planı Çalıştayı başladı.
İki günlük toplantının sonuncusu önceki gün yapıldı. Plan çalışmalarına Üsküdar, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Beykoz ve Beşiktaş’ın temsilcileri katıldı. Beşiktaş’ı, belediye başkanı Murat Hazinedar’ı temsilen CHP’den istifa eden ve hemen encümen üyeliğine ‘seçilen’ Hüseyin Avni Sipahi katıldı.
CHP’nin bir meclis üyesi, “Genel merkezlerini bırakın AKP ve CHP’nin il başkanlarının bu çalışmadan haberi olduklarını sanmıyorum” dedi.
Buna ‘ranta kardeşlik’ denir…
Mühendis Odaları’nın artık değeri yok, iktidar onları birçok denetim görevinden uzaklaştırdı.
Boğaziçi’ne yeni imar planları getirilmek isteniyor. Çalıştay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayesinde yapıldı, bakanlığı müsteşar temsil etti. Bakanlık siyasetçilere diyor ki: “Sizde bir kıpırdanma var. Boğaziçi Yasası’nda değişiklik istiyorsanız, siz belediyeler birliği olarak anlaşın, biz de ilgili maddeyi Torba Yasa’ya koyalım çıkaralım.”
30 yıldan beri kimsenin elini değdiremediği yasaya, seçimler öncesinde ‘tecavüz’ edilecek yani.
İstanbul’u görmeyen, bilmeyen üç bürokrat, şu an 0.15 olan taks 0.25, yüksekliği 12.50 4 kat olan yerler 5 kata yine yüksekliği 15.50 5 kat olan yerler 6 kata çıkarılıyor… Basit bir zekânın üreteceği rantçı bir kafa, Boğaziçi sadece Boğaziçi’ne kıyısı olan belediyelere mi ait? Tüm Türkiye’nin ortak değeri, dünya mirası Boğaziçi’ne düşünülen bu emsal artışların 2.5-3.00 olması felaket bir durum.
Boğaz daha beton olacak… Fatih Sultan Mehmet gelse, bu karar vericilerin kellerini alır.

AKP çok sevdiği Fatih’e inat yapıyor anlaşılan?

Ancak toptancı bir yaklaşım olabilir bu niyet…

Diğer adıyla gizli bir imar affıdır bu… Bu arada kaçak yapılar da yasal hale getirilecek.

Eskiden ‘yağma’ her belediyenin yetkisinde olurken, şimdi Boğaz’da sınırı olan belediyeler ‘topluca’ karar verecekler.
Artık parti farkı yok…

Boğaz’a yoğunluk getirmek ihanettir.

Boğaz’ın sonu olur, bu yağma daha da hızlanır.