(Caner Aktan / Kocaeli Manşet – 11 Ocak 2015)

4 Aralık 2014 günü Yahya Kaptan’da bulunan Kocaeli Rizeliler Derneği’nde yapılması planlanan ancak halkın yoğun tepki göstermesiyle yapılamayan ve polis tarafından 3 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olaylı ÇED toplantısı yapılmış gibi gösterildi

Yahya Kaptan Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Brisa’nın kapasite artışı ile ilgili yapılan ÇED toplantısında görevliler ile toplantıya katılan mahalle sakinleri arasında tartışma yaşanmış, yaşanan tartışma gerginliği dönüşünce polis 3 kişiyi gözaltına almıştı. Toplantıya katılan mahalle sakinleri ÇED toplantısının yapılmadığına dair tutanak tutulmasını istemiş ancak görevliler tutanağın daha sonra tutulacağını belirtmişti. Görevliler tarafından tutulan tutanağın toplantının yapılmış gibi gösterilerek tutulduğu ortaya çıktı.

 

YAPILMIŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Kocaeli Valiliğine bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Yahya Kaptan Mahallesi Muhtarlığına gönderilen “Halkın Katılımı Toplantısı” konulu yazıda projenin “ÇED uygulanacak projeler” listesinde yer aldığı öğrenildi.  Toplantının yapılmamasına rağmen yapılmış gibi gösterilerek tutanak tutulması, Brisa’nın kapasite artışı ile ilgili projenin ilerleyen günlerde hayata geçeceğini gösteriyor.

BELGE: Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Yahya Kaptan Mahallesi Muhtarlığına gönderilen “Halkın Katılımı Toplantısı” konulu yazıda projenin “ÇED uygulanacak projeler” listesinde yer aldığı öğrenildi.

kocaeli brisa