(Ozgurkocaeli – 13 Ocak 2015)

Kocaeli’nde Çayırova ilçesinde bulunan Emek, İnönü ve Cumhuriyet Mahalleleri, Kentsel Dönüşüm’e karşı direnerek 6 yıldır projenin başlamasına engel oldular. Mahallelinin projeye karşı son darbeyi hukuk yoluyla vurdu.

Çayırova’da bulunan Cumhuriyet, Emek ve İnönü mahallelerinde 2009 yılında kentsel dönüşüm projesi başlatılmak istendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Çayırova Belediyesi meclisleriyle alınan karar doğrultusunda bu 3 mahalle proje kapsamına alındı. Tapuları olan mahalleliler ise projeye karşı çıktılar. Polis ve zabıtalar ile sürekli karşı karşıya gelen, Çayırova’dan İzmit’e yürüyüşler düzenleyerek projenin geri çekilmesini isteyen mahalleli, direnerek projenin başlamasına engel oldu.

Kocaeli İdare Mahkemesi’nde başlatılan hukuk zaferini ise yine mahalleli kazandı. Mahkeme aldığı karar ile projenin hukuksuz olduğuna hükmetti. Çayırova Belediyesi’nin mahkum edildiği davada mahkeme masraflarını da belediye ödeyecek. 30 gün içerisinde belediyenin karara itiraz etme hakkı var. Yargıtay’a gidilmesi halinde Yargıtay mahkemenin verdiği kararı onaylarsa mahalleler kentsel dönüşüm projesi kapsamından çıkartılmış olacak.

KUTLAMA YAPACAKLAR
Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Murat Koca, 2009 yılında kendilerinden habersiz bölgeyi kentsel dönüşüm projesine alındığını ve bu durumdan 2013 yılında haberdar olduklarını belirtmişti. Bölge sakinleri projeye karşı olarak Çayırova Belediyesi’ne dava açmıştı. 30 Aralık 2014 tarihinde Kocaeli İdare ve Vergi Mahkemeleri’nde görülen karar davasının sonucunun bugün ellerine ulaştığını belirten Koca, projenin oybirliğiyle iptal edildiğini ve adaletin yerini bulduğunu ifade etti. Karar davasında sonucun ilk olarak kendisine ulaştığını belirten Koca, dava masraflarının da belediye tarafından karşılanmasına karar verildiğini söyledi. Dava sonucunda, belediyenin bir ay içinde temyize gitmek hakkı da bulunuyor. Yaklaşık 2 bin nüfusa sahip olan Emek ve İnönü mahallelerinde 730 hak sahibi bulunuyordu. Kendisine bu yolda destek veren bölge halkına ve siyasilere teşekkür eden Koca, ilerleyen günlerde konuyla alakalı basın açıklaması ve bir kutlama da düzenleyeceklerini duyurdu.