(Ömer Şan / Birgün – 14 Ocak 2015)

Armutlu HES’in ÇED raporu iptal. Kararın gerekçeleri ise manifesto niteliğinde.

HES’lere karşı süren hukuksal mücadelede son iptal kararı Rize İdare Mahkemesinden geldi. Mahkeme, Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy sınırları içerisindeki Armutlu 1-2 Regülatörü ve HES projesinin ÇED Olumlu Raporunu, hukuka aykırı bularak iptal etti. Nanep Deresi üzerine kurulacak olan regülatörün, 1994 yılında Milli Park ilan edilen Karagöl-Sahara Milli Parkı sınırları içine, diğer regülatörünse 2010’da Bakanlar Kurulunca Afete Maruz Bölge ilan edilen alana yapılması planlanıyordu.

İPTALE DÖRT GEREKÇE

Rize İdare Mahkemesi, iptal kararlarını 4 farklı gerekçeye dayandırdı. Bu proje haricinde aynı havzada hakkında ÇED Olumlu veya ÇED Gerekli Değildir kararı verilmiş 13 ayrı HES projesi bulunduğuna, 3 projenin de ÇED sürecinin sürdüğüne dikkati çeken mahkeme, projenin kümülatif çevresel etkilerini vurguladı. Afete Maruz Bölge olan alanda yer alan Veliköy ile bağlı mahallelerin, HES faaliyetleri sırasındaki patlatma ve inşaatlardan nasıl etkileneceğinin ÇED raporunda ele alınmadığını belirten mahkeme, Karagöl Sahara Milli Parkı sınırlarında kalan kısmın, HES’le birlikte ekosistem ve biyoçeşitlilik olarak nasıl etkileneceğinin irdelenmediğine hükmetti.

EMSAL KARAR

Mahkemenin gerekçeli kararının bu nedenlerle benzer davalarda emsal oluşturabilecek önemli bir karar olduğunu kaydeden Avukat Yıldırım, “Mahkemeler benzer konulardaki davalarda genellikle bilirkişi raporları doğrultusunda karar vermekte. Bu davadaysa bilirkişiler tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararının uygun olduğu yönünde görüş bildirilmesine karşın Mahkemece bilirkişi raporunun, ÇED raporunu değerlendirme konusunda eksik ve yetersiz olduğuna karar verdi. Bu durum dava sürecinde bilirkişilere karşı yönelttiğimiz eleştirilerin haklılığını da ortaya koydu” diye konuştu.