(Toplumgazetesi – 17 Ocak 2015)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karadeniz Bölgesinde mücadele eden Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da aralarında bulunduğu yaşam savunucuları ile bir araya geldi…

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon Grand Zorlu Otel’de Yaşam Savunucuları ile bir araya geldi.

Yapılan toplantıya Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin illerinde mücadele eden ve aralarında Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da bulunduğu yaşam savunucuları katıldı.

Toplantıya, Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP PM Üyesi ve Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu da katıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun başkanlığını yaparak yönettiği toplantının sonunda herkesin söz alarak yapmış olduğu görüşmelerin sonunda oy birliği ile 9 madde üzerinde uzlaşı sağlandı.

KILIÇDAROĞLU: “SU KULLANIM ANLAŞMALARINI İPTAL EDECEĞİZ”

Uzlaşı sağlanan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği ve seçim bildirgesine koyacağını söylediği 9 madde:

Birinci Konu ; Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu bilimsel anlamda hazırlanmıyor ve dosyaya konmuyor. Özel bürolarda hazırlanıp kes yapıştır yöntemiyle dosyalara konuyor.

İkinci konu ; Yargı kararlarına uyulmuyor.

Üçüncü konu ; Uluslararası Antlaşmalarla koruma altına alınan yerlerin korunması,altına imza atılan antlaşmalara uyulması ve koruma altına alanların yağmasının durdurulması…

Dördüncü konu ; Meralar özel mülkiyete konu edilemez.

Beşinci Konu ; Doğa ve yaşam alanlarının savunulması için açılan davaların yargı harcından muaf tutulması ve bilirkişi ücretlerinin hazine tarafından karşılanması.

Altıncı Konu ; Yeşil yol projesi bu projeyle ilgili ciddi kaygılar var. Maden çalışmaları ve HES’ler için yapıldığına dair ciddi kaygılar var.

Yedinci konu ; Yaşam alanlarını korumak için mücadele edenlerin tehdit ve baskı altındalar ve Güvenlik sorunları var. Kamu görevlileri bu konuda çok duyarlı değiller.

Sekizinci Konu : Su kullanım hakkı asla devredilmemelidir. Su kullanım hakkı kamuya aittir. Su kullanım anlaşmalarını iptal edeceğiz.

Dokuzuncu Konu ; Su yasası çıkartılmalıdır.

KILIÇDAROĞLU “SÖZ VERİYORUM, TALEPLER PARTİ PROGRAMINA VE SEÇİM BİLDİRGESİNE GİRECEK”

Kılıçdaroğlu, “9 konu üzerinde görüş birliği sağlandı. 9 konuyu biz hem parti programımıza hem seçim bildirgemize taşıyacağız. 9 konu hakkında, bütün sivil toplum örgütü üyesi arkadaşlarımıza açık ve net sözü medya önünde veriyorum” diye konuştu.