(ETHA – 17 Ocak 2015)

Şavşat dereleri üzerine inşa edilmek istenen HES’lere karşı halkın başlattığı mücadele zaferle sonuçlandı. Şavşatlılar ve çevre dostları Bakırköy’de davul, zurna ve tulum eşliğinde horona durdu, halaylar çekti.

Şavşat Dereleri Kardeşliği Platformu, Artvin’in Şavşat ilçesindeki Mansurat ve Mirya dereleri üzerine yapılmak istenen HES’lere karşı zaferini Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda horon ve halaylarla kutladı.

Sermaye şirketlerinin Şavşat derelerine el koymasına karşı topyekün direnişe geçen Karadenizliler, projeyi iptal ettirdi. Rize’deki İdare Mahkemesi, ÇED raporunun onayını geri çekti. Sevinçlerini Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenledikleri bir etkinlikle kutlayan çevreciler, “Haklıydık, kazandık, mücadeleye devam” ve “Sularımızı sizlere vermeyeceğiz” yazılı pankartların yanı sıra “HES’çi şirket Şavşat’ı terk et”, “Sermaye doğadan elini çek”, “Vadiler el ele, gidiyoruz zafere” dövizleri taşıdı.

“HES YAPMA BOŞUNA YIKACAĞIZ BAŞINA”
Davanın avukatlarından Halis Yıldırım, mahkeme süreci hakkında bilgi verdi. Bilirkişi raporunun güncel bilimsel verilere uymadığını belirten Yıldırım, kararın benzer davalarda emsal oluşturacağını söyledi. Yıldırım, mahkemelerin genellikle bilirkişi raporlarına göre hareket ettiğini ancak bu dava ile avukatların bilirkişilere karşı yönelttiği eleştirilerin haklılığının ortaya çıktığını kaydetti. Bu mücadelenin HES’lerin ve yaşam alanları talanının durmasına kadar süreceğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu doymaz ve açgözlü şirketler tekrar tekrar derelerimize, vadilerimize, saldıracaklardır. Bizler de yaşam alanlarımıza, derelerimize, doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Kitle sık sık “Dereler özgürdür özgür akacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “HES yapma boşuna yıkacağız başına” sloganları attı. Açıklamanın ardından çevre dostları davul, zurna ve tulum eşliğinde horona durdu, halaylar çekti. Halkın yoğun ilgisinin olduğu etkinlik uzun süre devam etti.