(Sendika – 22 Ocak 2015, Arkitera – 20 Ocak 2015)

İzmir Marmariç’teki RES projesi revize edildi ama ÇED kararı alınmadı. Mahkeme “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etti. Marmariçliler bir süredir, yanıbaşlarında yapılması planlanan Mersinli Rüzgâr Enerji Santrali nedeniyle “acele kamulaştırılarak” evlerinin ve topraklarının bir gecede ellerinden alınması tehdidiyle karşı karşıyaydı.

İzmir Bayındır’ın Dernekli köyü Marmariç mahallesinde Yander A.Ş’nin RES projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararı İzmir 1. Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, projenin revize edilen kısımları ile sınırlı olmaksızın gerçekleştirilmesi planlanan projenin son hali esas alınarak yeniden proje tanıtım dosyası hazırlanarak ÇED sürecinin başlaması gerektiğini söyledi.

Kararı değerlendiren Marmariç sakinlerinin avukatı Cem Altıparmak ve Hande Atay, ÇED yükümlülüğünden kurtulmak için atılan adımın “kanuna karşı hile” anlamına geldiğinin mahkeme kararıyla tescillendiğini söyledi. Avukatlar, ÇED sürecinin yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Yander A.Ş, ormanlık alana dikilmesi planlanan 55 megawatt kurulu gücü ve 22 rüzgar türbinini kapsayan Mersinli RES Projesi için 12 Haziran 2012’de İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden “ÇED gerekli değildir” kararı alınmış, 2014 yılında ise santral sahası değiştirilmişti. Yasal yükümlülüklerden kurtulmak için projeyi ikiye bölen şirket, 9 türbini revize etmiş ve ÇED kararının geçerli olduğunu iddia etmişti.

Marmariçliler, yanıbaşlarında yapılacak olan rüzgar türbinlerine karşı “canımızı veririz, dağımızı vermeyiz” diyorlardı.

Yaşanan süreci Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği’nin internet sitesinde yayınlanan bir bildiri de şöyle açıklıyor;

Marmariç’in çevresine kanatlarıyla birlikte 100 metreyi geçen dev direkler dikecek olan Yander Elektrik Mühendislik Müş. İnş. Turz. ve Tic. A.Ş.’nin hazırladığı proje tanıtım dosyasında, Marmariç’te yaşayanlar yok sayılıyor ve santral sahasının yerleşim yerlerinden, orman ve tarım alanlarından uzaklaştırıldığı belirtiliyor. Oysa aynı dosyada yer alan haritalarda Marmariç, santral sahasının içinde görünüyor ve direklerin dikilmesi için, ormanda 16,2 km2’lik bir koridor açılacağı belirtiliyor.

Mersinli RES, sadece evlere, tarlalara ve ormana yönelik değil, aynı zamanda bölgede yaşayan insanların ve hayvanların sağlığına yönelik bir tehdit oluşturuyor. Bilimsel raporlar, dikilecek türbinlerin yerleşime yakın mesafelerde yer alması nedeniyle insan ve hayvanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olan Rüzgâr Türbini Sendromu’na neden olacak.

RES’lere karşı direniş ve mücadelelerin sürdüğünü ve artan bir sıklıkla yenilerinin başladığını belirten Marmariçliler, rüzgar türbinlerinin insan ve doğal yaşam üzerindeki etkilerine dair Dr. Nina Pierpont’un bulgularına işaret ediyor.

Dokuz şirketin bölgede RES yapmak üzere lisans aldığını öğrenen Marmariçliler, ilk olarak proje alanından farklı bir alan gösterilerek “ÇED Gerekli değildir” kararı aldığı ileri sürülen, Yander A.Ş.’ye dava açtı. Ve ilk davayı kazandı. Duruşma tutanağına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan da projenin durdurulması için bir imza kampanyası sürüyor.

Mersin RES santral sahasını: http://j.mp/mersinlires2014.
Çevredeki projeler: http://j.mp/yakincevre