(Yapı – 20 Ocak 2015)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çalık Grubu’nun Karaburun’da kuracağı rüzgar santraline onay çıktı. 13 türbinden oluşacak santral, Sarpıncık ve Haseki köylerinde kurulacak. Rüzgar santralleri için geçen nisan ayında yapılan halkı bilgilendirme toplantısına, santrale tepki gösteren yöre halkı katılmamıştı.

Ege’de Son Söz’den Sinan Doğan’ın haberine göre, Çalık Holding’in İzmir’in Karaburun ilçesinde kuracağı rüzgar enerji santraline ÇED Onayı çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karaburun’un Sarpıncık ve Haseki köylerinde kurulacak olan 13 adet rüzgar türbininden oluşan ve 32.5 Mw kurulu gücündeki santrale ÇED Olumlu onayı verdi. İzmir Valiliği de Çalık Rüzgar Enerjisi’nin yapacağı rüzgar yatırımını halka duyuracak. . Sarpıncık RES Projesi ile yılda 109.840.000 kWh elektrik enerjisi üretilecek. Proje kapsamında üretilecek enerji Karaburun GIS TM’ye bağlanacak.

Halk toplantıya katılmamıştı

Rüzgar türbinlerinin kurulacağı alanın büyüklüğü 278 bin metrekare büyüklüğünde. Arazinin yüzde 89’ı Hazine’nin, yüzde 10’u özel şahıslara ait. Arazinin 140 bin metrekaresi Sarpıncık, 137 bin metrekaresi ise Haseki Köyü sınırları içinde…

Çalık Rüzgar Enerjisi firmasının ÇED almak için yapması zorunlu olan halkı bilgilendirme toplantısına yöre halkının katılmadığı ortaya çıktı. Bununla ilgili tutanak ÇED Raporu’na eklendi. Tutanakta 10 Nisan 2014 tarihinde Sarpıncık Köyü kahvehanesinde yapılan toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İzmir Halk Sağlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinin katıldığı, ancak halk bilgilendirilmek istemediğinden sunum yapılmadığı ve toplantının sona erdiği ifade edildi.