(Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu)

Fatsa ve Ünye halkı, bölgede yapımı devam eden siyanürlü altın madeni işletmesine karşı 25 Ocak 2015 Pazar günü maden ocağında olacak ve topraklarında madeni istemediklerini bir kez daha haykıracaklar. Tüm yaşam savunucularını ‘Siyanürsüz Toprak, Siyanürsüz Yaşam’ demek için yapılacak basın açıklamasına bekliyorlar.
Cumartesi günü İstanbul’dan hareket edecek araçlara katılmak isteyenler için irtibat numaraları:
Anadolu yakası irtibat: Bayram Korkmaz 530 569 99 52
Avrupa yakası irtibat: Eren Atasoy 543 963 00 08

fatsa 4

Fatsa – Ünye’nin Siyanüre Direniş Öyküsü

Fatsa ve Ünye’nin sınırları arasında bulunan Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii’nde İngiliz Stratex International Plc ile Türkiye şirketi Bahar Madencilik ortaklığında oluşturulan Altıntepe Mad. San. ve Tic. AŞ altın madeni çıkarmak, siyanürle işletmek için çalışma başlatmış durumda.

2013 yılında köylülere “doğaya bir zarar vermeyeceklerini” söyleyerek çalışmalarına başlayan şirket 100 dönümlük alanda bulunan binlerce ağacı yok etti. Kesilen ağaçların büyük bir kısmının toprak altına gömüldü. Bu durum şirketin ÇED raporunda gösterdiğinden daha fazla ağacı kestiğini ortaya çıkardı.

fatsa 2

İş makinalarının geçtiği yol yakınındaki evlerde kaymalar ve çökmeler yaşanmaya başladı. Birçok kez kendi arazileri içinden hafriyat kamyonlarının ve iş makinalarının geçmemesi için eylem yapan köylüler, jandarma zoruyla eylemi bitirmek zorunda bırakıldı.

Çalışma yapılan bölgedeki kaynak suları şirket tarafından depolandı. Bölgedeki yerleşim alanlarına artık tankerlerle su taşınmakta.

900 ton civarı altın olduğunu iddia ettiği alanda açacağı kuyularda siyanürle altın ayrıştırılacak olan şirket, yıkanmış sıvı havuzları oluşturulmaya devam ediyor.

Henüz üretime başlamadan olanlar bunlarken, üretime başladıktan sonra olacakları yaşanılan örneklerden biliyoruz. Altın üretimi sırasında kullanılacak olan siyanür: Bir daha geri gelmeyecek şekilde doğayı yok edecek, işletmede çalışanların ve çevrede yaşayanların sağlıklarını olumsuz etkileyecek.

Kanseri vakaları, hayvanlarda ölü ve sakat doğumlar artacak.

Buharlaşarak havaya karışan siyanür yağmurla birlikte geniş bir alana yayılacak, sebzeler ve meyveler zehirlenecek ve bölgede yaşayan insanlar zehirlenecek.

Fatsa ve Ünye halkının geçim kaynağı olan fındık tarımı tamamen yok edilecektir.

fatsa 3

Madene Karşı Dava Süreci

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) aldığı kararla, Ordu ili, Fatsa İlçesi’nde Altıntepe Mad. San. Ve Tic. AŞ. tarafından yapılması planlanan “Altın Madeni Projesi” ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali istemiyle dava açtı.

Ayrıca mevcut arama yapılması planlanan alan dışındaki bölgelerde de arama yapılması için ÇED gerekli değildir kararının iptali için Ordu Valiliği’ne dava açıldı.

Madene karşı imza kampanyası sürüyor
Ünye ve Fatsa sınırında siyanürle altın aramak için çalışmalarını yürüten şirkete karşı, 5 çevre derneği bir araya gelerek, “Toprağımızın üstü ‘altın’dan değerlidir” sloganıyla imza kampanyası başlattı. Şu ana kadar 3.500 imza toplandı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana gerek bölgede, gerek İstanbul’da madene karşı bir çok etkili eylem gerçekleştirildi. Ekim ayından bu yana köylülerin kurduğu direniş çadırı devam ettiriliyor.