Rant düşkünlerinin ve doğa talancılarının göz diktiği İstanbul’un kuzeyine dair iki sene öncesinden bir görüntü paylaşıyoruz.

Görüntüler Kuzey Ormanları köylerinden Ağaçlı ve Çiftalan’ın arasında kalan kıyı şeridinden. Dönem itibariyle bölge, Kutman Madencilik’in faaliyet alanı. Şirketin kontrolündeki iş makinaları gece-gündüz demeden ve 7121 sayılı Kıyı Kanunu’nu fiilen çiğneyerek Kuzey Ormanları sahil şeridinden ve denizden kum çekiyor.

Kanunun 6. maddesine göre:

“Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, telörgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.
Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez.”

Şirketin faaliyetleri, 2 Kasım 2014’te Cumhuriyet’te Ahmet Küçükkaya imzasıyla yayınlanan “50 ricacıdan biri 17 Aralık’tan çıktı” başlıklı haberde de kamuoyuna yansımıştı. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ile 17 Aralık operasyonunda gözaltına alınan İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız arasında geçen ve yasal dinlemeye elde edilen ses kaysının bir kısmı şöyle:
Erdoğan Bayraktar: Tamam peki… İyi oldu başka iyi işler normal yürüyor değil mi, problem yok.

Ahmet Ayyıldız: Yürüyor yürüyor ben işleri yürütüyorum yani o sizin şeyi sorduğunuz hani şeyle ilgili ocakla ilgili de Kutmangillerin o gelini de geldi ve o işte şey mi olan milletvekili olan yani bir aralarında bir ihtilaf var onların.

E.B: Hayır şimdi şöyle onu doğru diyorsun eğer orda.

A.Y.: Çekişme var aralarında çok.

E.B.: Hayır hayır orda şimdi eğer şeyden denizden kum mum çekiyorsa.

A.Y.: Evet

E.B.: Onu bir onu bir rapor etse ben onu Binali beye vereyim ya Binali beyde beni sıkıştırıp duruyor o diyor şey diyor Gülay, Dalyan diyor haksız diyor onda bir şey hisseleri var diyor, o adamlara diyor öyle işkence yapıyor diyor falan ama biz ordan sende baktırdın denizden kum çektiklerini tespit ettin. Şeyle filmlerle şeylerle.

A.Y.: Şeydeler denizden kum çekmeden çok orda yani tesisleri denizin içinde bizden çevre izni istiyor oralarda çevre izini veremeyiz ki denizin içi sayılır oralar dolgu alanı.

E.B.: Hayır veremeyiz canım hayır o mümkün değil ya o… Binali bey.

A.Y.: Evet onları veremeyiz yani he onu.

E.B.: Yok

A.Y.: Oralarda biz izin veremeyiz kıyı kenarı olduğu için kıyı kenarın içi denizin içi dolgu yeri ordan ben izin zaten veremem çevre izni koy kenara.
3. köprü bağlantı yolları inşaatının bir çeşit kabus yaşattığı Kuzey Ormanları köylerinden Ağaçlı, Kuzey İstanbul A.Ş.’nin de bölgede yürüttüğü yasa dışı kum çıkarma faaliyetlerinden ötürü hala gündemde. 3. havalimanı ve 3. köprü projelerinin etki bölgesinde bulunan Ağaçlı köyü halkı, mera alanlarından kum çaldığı Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerince sabit bulunan şirkete karşı 14 Aralık’ta büyük bir eylem gerçekleştirmişti. Eylemde okunan basın açıklamasında kumsalın ve mera alanlarının talanına karşı hukuki süreç başlatılacağı da açıklanmıştı.