Haber

Published on Ocak 25th, 2015 | by Kuzey Ormanları Savunması

Beş yılda ‘tahsis’ adı altında 130 bin hektar orman alanı kaybedilmiş!

(Diken / 24 Ocak 2015)

Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2007-2011 yılları arasında 129 bin 746 hektar büyüklüğünde orman alanı bakanlık tarafından ‘tahsis’ adı altında verilen izinlerle ‘kaybedildi’, yalnızca maden işletmeleri için gözden çıkarılan alan ise 42 bin hektarı buldu (1 hektar yaklaşık bir futbol sahası).

Kıyım Orman Kanunu’na dayandırılıyor

orman

Fotoğraf: DHA

Yaşanan doğa kıyımını Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede 2014 yılında ne kadar orman alanının kimlere tahsis edildiğini sordu.

Önergesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 2013-17 yılları arasını kapsayan Stratejik Plan’da sunulan rakamlara yer veren Moroğlu, “Orman Kanunu’nun 16 ve 18’inci maddelerine göre verilen izinler cetvelinden 2007- 11 yılları arasında maden işletme, maden tesis, petrol, kereste fabrikası, su ürünleri tesisi ve RES kurulumu gibi gerekçelerle 19 bin 483 başvuru karşılığında 42 bin 510 hektar orman alanının tahsis edildiğini görüyoruz” dedi.

Orman Kanunu’nun 17’nci maddesine göre verilen izinler kapsamında ise bedelli, bedelsiz, turistik tesis yapımı, üniversite alanı, özel ağaçlandırma gibi gerekçelerle ise 2 bin 64 başvuru karşılığında 87 bin 236 hektar orman alanını tahsis edilmiş.

Sadece madenler için 42 bin hektar alan kaybedildi

“Bu rakamlar bize sadece beş yıl içinde 129 bin 746 hektar orman alanının tahsis edildiğini, başka bir ifade ile beş yılda bu genişlikle orman alanını kaybettiğimiz sonucunu veriyor”diyen Moroğlu, beş yıllık süreçte yalnızca maden işletmeleri ve tesisleri için beş yılda gözden çıkarılan orman alanının 42 bin 233 hektara ulaştığına dikkat çekti.

‘Seyreltme’ adı altında tek bir ağaç bırakmadan kesim yapılıyor

canakkale-orman14

‘Endüstriyel Ağaçlandırma Eylem Planı’ çerçevesinde, Çanakkale merkezinde kesilen ağaçlar Fotoğraf: DHA

Orman Genel Müdürlüğü’nün uzun bir süredir ‘seyreltme’ adı altında orman varlığının en zayıf olduğu yörelerde bile geriye dikili tek bir ağaç bırakmadan kesim yaptığı iddiasını da dile getiren Moroğlu, orman alanının yok denecek kadar az olduğu Yozgat ve Tunceli’de bile kesim yapıldığını öne sürdü.

Karaburun, Çeşme, Finike, Abana, Uşak, Sarıkamış ve Menderes’in son dönemde ağaç kesiminin en yoğun yaşandığı yerler olduğunu savunan Moroğlu, “AKP’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı Türkiye’nin zaten yetersiz olan orman alanlarını ya da tahsis ederek ya da seyrelterek ortadan kaldırıyor” diye konuştu.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑