(Birgün – 24 Ocak 2015)

Başta Sao Paulo ve Rio de Janeiro olmak üzere, Brezilya’da nüfusun en yoğun olduğu metropoller ülke tarihinin en kurak dönemlerinden biriyle karşı karşıya.

Çevre Bakanı Izabella Teixeira, ülkenin en kalabalık üç eyaletinde sıcaklıklarla ilgili kayıtların tutulmaya başlandığı 1930’dan bu yana en kötü kuraklığın yaşandığını söyledi.

Hükümetin kuraklıkla ilgili olağanüstü bir toplantının ardından konuşan Teixera ayrıca ülkenin, sanayi ve tarımı da derinden etkileyebilecek son derece endişe verici bir su krizi ile karşı karşıya kalabileceği konusunda da uyardı.

Kuraklık daha şimdiden yüzbinlerce kişinin günlük hayatını etkiledi. Birçok bölgede enerji tüketimini azaltmak için su ve elektrik kesintilerine gidildi. Enerjide fosil yakıtlara ağırlık verilirken, açığı kapamak adına ise Arjantin’den elektrik ihraç edilmeye başlandı.

Rio eyaleti hükümetinin çevre bakanı Andre Correa ise bölgenin tarihin en kötü su krizini yaşadığını söyleyerek, su tüketimini yüzde 30 azaltılması gerektiğini belirtti. Eyaletin en büyük barajı inşa edildiğinden bu yana ilk kez tamamen kurudu. Buna karşın, Rio çevresindeki barajların kente altı ay daha su verebileceğini savunan Correa, Sao Paulo’daki durumun ise “çok daha kötü” olduğunu söyledi.

‘AMAZONLARIN TELEFİ İKLİMİ DEĞİŞTİRDİ’
Ancak muhalefet ise federal ve yerel yönetimlere topa tutuyor. Özellikle Sao Paulo eyaletinin valisi Geraldo Alckmin, geçen sene yaşanan kuraklığa rağmen geçtiğimiz ekim ayındaki kampanyasında su meselesiyle ilgili yeterince uyarılarda bulunmadığı için eleştiriliyor.

Muhalefet ayrıca gerekli planlamanın yapılması halinde bu denli büyük bir kriz yaşanmayacağını savundu. Alckmin ise, tüketimi azaltabilmek için aşırı miktarda su kullananlara faizli, az miktarda kullananlara ise indirimli tarifeler sunulacağını açıkladı.

Çevreciler ise kuraklığın Brezilya’da son dönemde Amazon ormanlarının telef edilmesi ve kentlerin daha da büyümesiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Guardian’a konuşan, devletin uzay enstitüsünün başkanı Antonio Nobre’ye göre “bitki örtüsü-iklim dengesi uçurumun eşiğinde sendeleniyor”: “20 yıl önceki araştırmalar yağışların azalmasıyla neler yaşanabileceğini öngörmüştü. Amazon’da ormanların azalması iklimi değiştiriyor. Ve artık bunu söylemek için projeksiyon yapmaya gerek yok. Gözlem yeterli.”