(Tarık Balyalı / Pendik Gazetesi – 27 Ocak 2015)

Türkiye’nin ve İstanbul’un dört bir tarafında deyim yerindeyse tam bir yeşil alan talanı var. Gerçek bir vandallık içerisinde bütün yeşil alanlar yağmalanıyor ve imara açılıyor.

AKP’nin özellikle yerelde ve genelde 2. seçim başarısının ardından zirve yapan bu anlayış artık neredeyse hepimizi çıldırtacak noktaya geldi.

İztuzu,
Hes Projeleri,
3. Köprü,
3. Havalimanı,
Yırcalı Köyü’ndeki ağaç katliamı
Gezi Parkı’nın yıkılmaya çalışılması,
Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrali yapımı ve
Tarıma uygun pek çok arazinin imara açılması
Yeşil alanlarının talanı ile hemen aklımıza gelen birkaç örnek…

Bundan sadece birkaç ay önce yeşil alanların imara açılması, ÇED raporları ve mahkeme kararları ile engellenebiliyordu. Ancak hükümet yaptığı bir değişiklikle artık pek çok projede ÇED raporu alma şartını kaldırdı. Bu şekilde yeşil alanların yağmasının önü de tamamen açılmış oldu.

Pendik’te de son zamanlarda sıkça tartışılmaya başlanan ve Pendik Belediye Başkanı’nın yapılmasını istediği bir proje var.

Mevcut tren garının bulunduğu noktada yer altına geniş bir otopark yapılması. İlk bakışta son derece haklı bir proje. Pendik’te özellikle çarşı içerisinde ciddi bir park problemi var. Ancak bu projede sorun şurada başlıyor. Belediye Başkanı otoparkın yapımı için, mevcut tren garının bulunduğu noktanın kat karşılığı inşaatla imara açılmasını ve müteahhitlere verilmesini istiyor. Elbette bu inşaatın sonunda orada 5 katlı klasik bir apartman yapılmayacak. Muhtemelen ve mecliste yapılan görüşmelere bakılırsa çok katlı, içerisinde AVM, Rezidans ya da otel olarak kullanılacak bölümleri de içeren devasa bir proje yapılacak. Benim birkaç ay önce mecliste gösterdiğim bir taslak projede, toprak üzerinde 100.000 m2’ye yakın bir inşaattan bahsediliyordu.

Pendik’in merkezinde böyle bir projenin yapılması, Pendik’teki keşmekeşi arttıracağı gibi esnafa da ciddi zarar verecek. Çevredeki AVM’lerden dolayı zaten sıkıntıda olan Pendik esnafı daha da büyük bir sıkıntıya girecek.

Bunların yanında ben de, Belediye Meclisi’nin CHP’li diğer üyeleri de şunu savunuyoruz.

Hazır böyle geniş bir alan varken burayı hem yeşil alan hem de depremde toplanma merkezi ilan edelim. Tren yolu hattının özellikle sancak köprüsüne yakın bölümlerini yeşil alan ve park yapalım. Böylece şehrin merkezinde küçük de olsa bir nefes alma alanı açalım ve yakın bir gelecekte olacağı tahmin edilen depremde de bu bölgede yaşayanların sığınacağı bir “deprem toplanma alanı” oluşturalım.

Ne yazık ki bu görüşümüz ve önerimiz Pendik Belediyesi’ni yönetenler tarafından kabul görmüyor. Onlar ne olursa olsun biz bu inşaat yapacağız diyorlar.

Şimdilik öyle olsun.
Yaşayacağız ve göreceğiz,
O inşaatı oraya yapabilecekler mi yoksa yapamayacaklar mı?