(Parklar Bizim Ankara – 25 Ocak 2015)

ATO’daki HES Fuarı Protestolarla Kapandı: “HES Yapma Boşuna, Yıkacağız Başına”

24 Ocak 2015 günü Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezinde düzenlenen Barajlar ve HES Fuarı, HDK Ankara ekoloji aktivistleri tarafından protesto edildi.

ATO Congresium önündeki eylem sonrasında ise HDK Ankara Ekoloji Meclisi bileşeni olan Akader-Ekoloji, Güvenpark’ta fuarı protesto eden bir eylem ve sonrasında da bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Baraj, Hes Yapım İşletim, Otomasyon, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’ adı altında 2’ncisi düzenlenen etkinlik 22 Ocak günü ATO Congresium’da açılmıştı.

Doğa Talanının En Kolay Yolu: HES

Türkiye’nin dört bir tarafında doğanın ekolojik dengeleri, bölgenin zirai şartları ile proje alanları olarak belirlenen alanlardaki arkeolojik SİT etüdleri gözardı edilerek birbiri ardına hükümetin oluşturduğu şirket havuzundaki firmalara ihale edilen çok sayıdaki HES inşaatı hakkında, özellikle yöre halklarının girişimleriyle başlatılmış ve halen sürmekte olan sayısız dava bulunuyor. Özellikle ÇED raporlarındaki yolsuzluklar, inşaat aşamalarında söz konusu şirketlerin giriştikleri doğa katliamları ile, hizmete girmiş olan HES’lerin doğada yarattığı tahribatların belgelenmesi çalışmaları doğrultusunda şu ana kadar çok sayıda HES projesi hakkında iptal kararları verilmiş durumda.

Hükümetin Çevre Bakanlığı aracılığıyla mevcut yasalar ve anayasanın çevresinden dolaşarak sürdürmeye çalıştığı HES rant projeleri için çıkartmış ve çıkartmakta olduğu KHK ve yönetmelikler ise birer birer yüksek yargıdan dönüyor.

‘Enerji’ye İhtiyacımız Var’ Yalanı

Özellikle kamuoyunda “Enerji açığımız var, bu sebeple HES’lere ihtiyaç duyuyoruz” söylemleriyle gerçekleştirilmeye çalışılan projeleri halkın gözünde önemli ve gerekli yatırımlar imajı vermek yönünde yapılan çalışmaların aksine, mevcut projelerin bir çoğu MW/s bazında, bölgenin ihtiyacını dahi karşılayamayacak boyutta son derece küçük işletmeler. Aynı zamanda hayata geçirildikleri doğal kaynaklar gözönünde bulundurulduğunda zaten daha fazla üretim kapasitesinin mümkün olmadığı ve üretim ömürleri de 3-5 yıl aralığında olan bu işletmeler ömürlerini tamamladığında geride sadece tamamen tahrip olmuş bir doğa ile ‘cepleri dolmuş politikacılar ve havuz patronları’ bırakıyor.

‘PavyonKent’ Ankara

Ayrıca tüm dünya çapında daha az enerji tüketimi yönünde kampanyalar yürütülürken Türkiye’de ise bu kampanyalar sadece hükümetin TV’lerde zorunlu olarak yayınlattığı ‘kamu spotu’ fragmanlarında kalıyor.

Özellikle Ankara, gece saatlerinde Eskişehir yolu, Konya yolu ve Bakanlıklar bölgelerindeki yüksek maliyetli ve çok katlı devlet daireleri ile Havaalanı yolu civarındaki TOKİ konutlarının ışıltıları, sayısını Ankaralıların bile bilemediği AVM’lerin aydınlatmaları ve Büyükşehir Belediyesi’nin garip bir zevk anlayışı doğrultusunda kentin her tarafına döşediği rengarenk neonları sayesinde günün ilk ışıklarına kadar ‘Dünyanın En Büyük Pavyonu’ görünümüne bürünüyor.