(Olgu Kundakçı / Birgün – 27 Ocak 2015)

Sokak hayvanlarının toplanması için inşa edilen Kısırkaya barınağına tepkiler sürerken, İBB Tuzla’da orman ve 2B arazisine bir hayvan toplama merkezi daha kurmaya hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sarıyer Kısırkaya’da yaptırdığı dev ‘hayvan barınağı’ hayvan hakları savunucuları tarafından protesto edilirken, Tuzla ve Pendik ilçeleri sınırındaki orman ve 2B arazilerine bir hayvan toplama merkezi daha kurulacak. İBB Meclisi’nden geçen imar planı değişikliğiyle Tepeören’de toplam 1 milyon 402 bin metrekare arazi hayvan barınağı olarak planlandı. Barınak için planlanan alanın yaklaşık 680 bin metrekaresi devlet ormanı alanında kalıyor. Bu alanda “sahipsiz hayvanların toplanması, üremelerinin kontrol altına alınması, tedavi ve aşılama gibi rehabilitasyon hizmetlerinin yürütülmesi” amacıyla hayvan barınağı kurulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2012’de İBB’ye ön izin verdi. Alanın yaklaşık 723 bin metrekaresi ise 2B arazisi. Araziye 2 katlı tesisler inşa edilecek.

Tuzla’ya inşa edilecek barınağın projelendirme aşaması henüz tamamlanmadığı için kapasitesine ilişkin net veri yok. Ancak İBB yetkilileri, alanın ormanlık arazi olduğu için kurulacak merkezin Kısırkaya hayvan barınağından daha küçük, ama aynı standartlarda olduğunu belirtti. Bir İBB yetkilisi, Tepeören’de kurulacak barınakla ilgili şunları söyledi: “Kısırlaştıracağımız, ameliyathanelerin olduğu, hayvanları alıp tekrar bulunduğu ortama bırakacağımız bir alan olarak düşünüyoruz. Hayvanlara daha uzun süre bakabileceğimiz, bahçesi olan yaşam alanları yapmak istiyoruz. Kısırkaya’daki durum da aynı. Tepeören’de ormana 3 bin hayvanı atmışlar orada yaşıyor. Onların kontrol altına alınabileceği bir alan yaratmayı amaçlıyoruz.”

***

‘Binlerce köpek tecrit edilecek’

Hayvanların toplanarak barınaklara hapsedilmesine tepki gösteren hayvan hakları savunucuları, İBB’nin Kısırkaya’da inşa ettiği hayvan barınağını yargıya taşımıştı. Dava açan Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin yönetim kurulu üyesi Burak Özgüner, “Mevcut kanuna göre hayvanları sokakta toplayıp bu merkezlere kapatamazlar. Ancak gündemdeki Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Tasarısı yasalaşırsa hayvanları toplama yetkisi tanınacak ve hayvanlar insanların yoğun olduğu okul, hastane, ibadethane gibi bölgelere bırakılamayacak. Böylece binlerce hayvan bu merkezlere kapatılarak hapse mahkum olacak. 100 köpeklik barınakta dahi devlet kontrol sağlayamazken, binlerce köpeğin tecrit edildiği bu merkezlerde kontrol nasıl sağlanacak?” dedi.

***

‘Hayvanların ölümüne neden olacaklar’

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Hülya Yalçın ise İBB’nin İstanbul’un iki yakasında inşa edeceği hayvan toplama merkezleriyle sokak hayvanlarını şehir dışında toplamayı hedeflediğini belirtti. Yalçın, “Büyük hayvan toplama kampları yapıp, hayvanları sokaktan zamanla yok etmeyi planlıyorlar. 1’er metrekarelik küçük betonarmelere koyacaklar sorunlu köpekleri. Hayvanları tecrit ederek ölmelerine neden olacaklar. Şehir içine yakın mevcut barınakları az da olsa gönüllülerle takip edebiliyoruz. Olması gereken hayvanların alındığı sokağa bırakılarak belediyenin korumasında civar insanlara bildirim yapılması, belediyelerin hayvanlara kendi ortamında sahip çıkması” dedi.