(Diken – 27 Ocak 2015)

CHP’li Yalova Belediyesi’nin Tonami Meydanı’nda 158 ağacı kesmesine sert tepki gösteren AKP, Atatürk’ün halka bağışladığı Millet Çiftliği’nde 85 dönüm üzerine kurulan botanik bahçesini üç yıl içinde ‘elden çıkardı’.

AKP’li belediye tarafından 65 dönümü otel yapımı için satılan botanik bahçesinin kalan 20 dönümlük bölümünde de ‘imam hatip külliyesi’ inşaatı için sözleşme imzalandı.

Bakanlıktan alınarak botanik bahçesine dönüştürülmüştü

Cumhuriyet gazetesinden Faruk Kırtay’ın haberine göre 3 bin dönümlük çiftliğin içinde yer alan arazi 1988 yılında SHP’li Belediye başkanı Cengiz Koçal tarafından 550 milyon TL karşılığında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan satın alınarak botanik bahçesine (arboretum) dönüştürülmüştü.

bot3

Fotoğraflar: yalova.gov.tr

65 dönümü otel yapımı için satılmıştı

Botanik bahçesinin 65 dönümü 2012 yılında AKP’li eski Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal tarafından otel ve turizm tesisi yapılmak üzere Araplara satılmış, kalan 20 dönüm ise Yalova Valiliği’ne devredilmişti.

İmam hatip lisesi külliyesi için sözleşme imzalandı

bot2

Valilik, deprem döneminde çadırkent olarak da kullanılan bahçenin kalan 20 dönümlük bölümünde de ‘imam hatip lisesi külliyesi’ kurulması için dün AKP’ye yakın Ensar Vakfı’yla sözleşme imzaladı.

İmza töreninde konuşan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, “Proje içinde 84 derslikli İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Ortaokulu külliyesi eğitim binası, anaokulu, 300 öğrenci kapasiteli erkek ve kız pansiyonu, uygulama camii olacak” dedi.

Törene Ensar Vakfı’nın kurucularından AKP’li vekiller Feyzullah Kıyıklık ve Temel Coşkun, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete de katıldı.