(Diken / 29 Ocak 2015)

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nin Ortaca ilçesinde caretta carettaların yumurtladığı dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın özel şirket DALÇEV’e ihalesiz devrini sağlayan kira protokolünün yürütmesini durdurmasının ardından Çevre Bakanı İdris Güllüce de geri adım attı.

Daha önce İztuzu direnişini, “Yabancı ülkelerden birileri gelip o plajda çadır kuruyor. Biz bu ülkeye operasyon yapılmasına izin vermeyiz” diyerek yorumlayan Güllüce, yeni yaptığı açıklamada “İztuzu ihalesini iptal edeceğim” ifadelerini kullandı.

Güllüce Twitter hesabından “Yeni aldığımız karar şu: İztuzu plajında hiçbir ticari faaliyet,şezlong, şemsiye olmayacak. Akademisyen ve gazeteciler ile biraraya geldik.Carettaları Muğla Üniversitesi’ne emanet edeceğiz. Gerekli protokolü imzalayacağız” mesajını paylaştı.

Canı isteyenin İztuzu Plajı’nda denize girebileceğini söyleyen Bakan Güllüce, “Ama orası carettaların sahası olarak korunacak. Asla zarar verilmesine izin verilmeyecek”ifadelerini kullandı.

Muğla Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’ndeki plaj, 11 Haziran’da belediyeden alınarak, İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’e verildi. Ortaca Kaymakamlığı ve belediyesi, işletmenin geri verilmesi ve protokolün iptali için Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde iki dava açtı.

Mahkeme, önce oybirliğiyle dava konusu protokolünyürütmesinin durdurulmasına karar verirken, ardından kendi aldığı kararı 29 Eylül’de kaldırdı.

Belediye ve Valilik arasında süren ‘hukuk savaşları’nda en son Belediye’nin Valilik aleyhinde açtığı davada, yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Şirketin 28 Aralık gecesi plaja iş makineleriyle girmeye çalışmasını jandarma durdurabildi. Bunun üzerine yılbaşı gecesi başlatılan direniş yaklaşık iki hafta boyunca sürdü.

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi ise plajın DALÇEV’e ihalesiz devrini sağlayan kira protokolünün yürütmesini durdurdu.