(Radikal – 1 Şubat 2015)

İstanbul’un en güzel korularından olan Emirgan’ın bitişiğindeki 158 dönümlük yeşil alan TOKİ tarafından AVM, rezidans ve gökdelen yapılmak üzere satışa çıkartılıyor.

TOKİ, Emirgan Korusu’nun bitişiğinde yer alan 158 dönümlük yeşil alanı, rezidans ve AVM yapmak üzere satışa çıkarıyor.

Milliyet gazetesinden Güngör Uras, olayı bugünkü köşesinde gündeme getirdi. Uras, 452 dönümlük Emirgan Korusu’nun yanında bulunan 158 dönüm yeşil alanın gökdelen, rezidans ve AVM yapılmak için satışa çıktığını duyurdu.

Uras şöyle yazdı:
“Satılacak topraklar devlet malı… Osmanlı’da da ‘devlet malı’ iken, 17. yüzyılda padişah IV. Murat tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiş ‘kul malı’ olmuştu.

1940’ta dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle bu arazi kamulaştırılmış, bir bölümü park olarak düzenlenerek halka açılmıştı.

Şimdilerde Kadir Abi burada her yıl Lale Festivali düzenliyor. Kadir Abi, Lütfi Kırdar’ın yaptığını yapamaz mı? Bal gibi yapar.

Önceki Belediye Başkanı Sayın Erdoğan’a rica etse, Emirgan Parkı’nın bitişiğindeki, parkın yarısı büyüklüğündeki 158 dönüm yeşil alanın betonlaşmasını önler. Şanına şan katar…
Emirgan’daki yeşil alanın konut ve AVM yapacaklara satılmasında kimin ne yararı olacak? Gelir paylaşımıyla TOKİ kasasına 158 milyon dolar girecek… Ama bunun sonunda yeşil alan gökdelen tarlası olacak.

Yap-sat usulü her biri 2-5 milyon dolara satılan daireler nedeniyle birilerinin cebine rant akacak. Ama İstanbul halkı Emirgan Parkı’nın yarısı büyüklüğündeki yeşil alanı kaybedecek.

Değer mi Kadir Abi? Ben Kadir Abi’yi tanısam, ‘merhabam olsa’, ‘A’bicim, yap bir yiğitlik… TOKİ’nin aç gözünü doyurmak gerekiyorsa, çıkar kasadan üç beş milyon dolar, öde TOKİ’ye… Ekle yeşil alanı Emirgan Parkı’na… Lale bahçelerini büyüt. İsmin kalır yadigâr’ derdim. Bak yıllar sonra Lütfi Kırdar’ın kamulaştırdığı parklarda gezenler onun adını nasıl anıyor, ona nasıl dua ediyorlarsa sana da dua ederler’ derdim…”