(Beste Bal / yesilist.com – 4 Şubat 2015)

Emirgan Korusu‘nun yanında yer alan hazine arazilerinin imara açılacağı haberi, İstanbul’un her köşesinde betonlaşmaya karşı verilmekte olan mücadelerle birlikte düşünülünce yazık ki pek de şaşırtmadı. Arazi hem Emirgan Korusu‘nun bir uzantısı olma niteliği taşıyor hem de içinde sit alanlarını barındırıyor. Ama şu haliyle ‘silüeti bozmayacak’ beş yıldızlı otel için biçilmiş kaftan.

‘Doğa manzaralı’, ‘ormana komşu’, ‘korunun yanınbaşında’ yeni dönemin konut pazarlama reklamlarının en popüler replikleri. Maslak 1453 projesine karşı verilen mücadelenin üzerinden pek bir şey geçmemişken Fatih Ormanı bu defa imar riskiyle karşı karşıyaydı. Şimdi ise Emirgan Korusu’nun çeperinde sıra. Alanın imara açılacağına dair ilk bilgiler paylaşıldığında alana alışveriş merkezi yapılacağı söylentisi de beraberinde dolaşıma girdi. Ancak araziyi satın alan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı alana kesinlikle AVM yapılmayacağı, halihazırda bir AVM’nin yakın bir lokasyonda bulunduğunu(!) bunun yerine otel ve alışveriş caddesi yapacaklarını bildiren bir açıklama yaptı.

emirgan11

Söz konusu arazinin uydu görüntüleri aslında çok şey söylüyor. Turizm alanı açısından oldukça ‘cazip’ bir alan olan arazi, elbette ki yatırımcılar için kaçırılmayacak bir fırsat. Sorun, 1. Derece Doğal Sit Alanı da içeren bu bölgede imar izninin verilebiliyor oluşunda ve hatta böyle bir projeye izin verecek şekilde bu arsanın planının Turizm Bakanlığı tarafından yapılabilmesinde.

Bölgedeki mütevazi evlerde bu ‘koruma’ halinden dolayı en ufak bir tadilata izin verilmezken yine nasıl imar izni alındığı bilinmeyen ‘villalar’ da arazinin bir diğer yakasında yer alıyor. Hal böyle olunca da bölgede ciddi bir dönüşüm baskısının yaşanacağından endişe duyuluyor. Yedikule Bostanlarının karşı karşıya olduğu dönüşüm, bir soyluluşatırma projesinin parçası olarak Yedikule karasurlarının iç kısmında ciddi bir imar sürecinin yaşanması ve tarihi bostanların payına da bu projeden düşen yeni konakların bahçesi olmak. Şimdi ne denirse densin, Emirgan Korusu’nun akıbetini İstanbul’un neredeyse çivi çakılmayacak alanı ilan edilen tarihi yarımadadaki bu faciadan bağımsız düşünmek ne kadar mümkün?