(Sendika – 5 Şubat 2015)

Borçlar Kanunu’nun 347 sayılı maddesi nedeniyle mağdur olan Beyoğlu esnafına Beyoğlu Kent Savunması hukuki destek veriyor. Konuyla ilgili bir imza kampanyası başlatıldı.

2012 yılında yürürlüğe giren yeni Borçlar Kanunu’nun 347 sayılı maddesi mal sahibine 10 yılını dolduran kiracıyı gerekçesiz olarak tahliye etme hakkı tanıdı. Bu yasa maddesi de 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş oldu.

10 yılı dolduran kiracının gerekçesiz olarak tahliye edilmesine imkân sağlayan bu yasa maddesinin yürürlüğe girmesi sonucu Türkiye’nin her yerinde kiracılar tahliye tehdidi ile karşı karşıya kalmış oldu.

Bu yasa maddesi hazırlanırken konutlarda ikamet eden kiracıların oranının yüzde 23,8 maliklerin oranının ise yüzde 67,3 olduğu dikkate alındığında, tek yanlı olarak yüzde 67,3 çoğunluğun menfaatlerinin korunduğu olgusu “sosyal hukuk devletinin zayıf olanı koruma amacının göz ardı edilmesi” anlamına gelmektedir.

beyog2

Bu yasanın en hızlı şekilde uygulanmaya başladığı yer de kentsel rantın büyük olduğu İstanbul Beyoğlu ilçesi oldu. Beyoğlu’nun tarihi dükkânları, eski hanlar, Beyoğlu’nun küçük esnafları bu yasa sonucu tahliye edilmek isteniyor. Beyoğlu’nun en eski işyerlerinden biri olan Kelebek Korse mağazası, Lebon Pastanesi gibi en eski dükkânları da bu yasadan nasibini aldı.

Beyoğlu Kent Savunması da bu yasanın sonuçlarına karşı Beyoğlu esnafına hukuki anlamda destek veriyor ve Beyoğlu esnafının yalnız olmadığını dayanışmanın devam ettiğini başlattığı imza kampanyası ile gösteriyor.

İmza kampanyasına destek olmak için tıklayınız