08(Gazetebayramic – 7 Şubat 2015)

Çanakkale’de şiddetli lodosun etkisiyle eriyen kar sularının tarım arazilerinden taşıdığı yüzlerce zirai ilaç ambalajı ve kutuları, Bayramiç Barajı’nda adacık oluşturdu.

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi sınırlarındaki Kazdağları’nda, şiddetli lodosun da etkisiyle eriyen kar sularının bölgedeki tarım arazilerinden taşıdığı yüzlerce zirai ilaç ambalajı ve kutuları, Bayramiç Barajı’nda adacık oluşturdu.

Şiddetli lodosun da etkisiyle eriyen kar suları; Bayramiç sınırlarındaki Kazdağları’nın eteklerinde bulunan meyve bahçelerinden taşıdığı yüzlerce zirai ilaç ambalajı ve kutularını sulama amaçlı Bayramiç Barajı’na taşıdı.

Bayramiç Barajı’nda iki futbol sahası büyüklüğünde adacık oluştu. Eriyen kar sularının debisini yükselttiği barajdan taşan sular, Karamenderes Nehri’ne aktı.

Bu sırada Kurşunlu Köyü yolu ulaşıma kapandı. Nehir sularının da yükselmeye başladığı belirtildi. Nehir çevresindeki bazı yerleşim yerlerinde oturanlar anonsla dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Zirai atıkların oluşturduğu adacığa dikkati çeken Kurşunlu Köyü sakinlerinden 57 yaşındaki Mustafa Öztürk, bu durumun çevreyi tehdit ettiğini ve önlem alınması gerektiğini söyledi.