(Fikirtepem, Esra Boğazlıyan – 7 Şubat 2015)

Haydarpaşa Garı’nın restorasyon muamması sürüyor. Garla ilgili açıklamalarda bulunan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu yeni projede Tarihi Garın orjinalliği bozulduğu için ruhsat verilmediğini söyledi.

-Haydarpaşa Garı’nda durum ne? Restorasyon projesi ne olacak?

Mevcut demiryolu yenileniyor. Demiryolu Ayrılıkçeşme’ye geliyor. Bu hattı kullandığınız zaman Haydarpaşa by-pass edilmiş oluyor. Vatandaşın Haydarpaşa’ya uğraması gerekmiyor. Tarihi gar binasına restorasyon ruhsatı vermedim. Çünkü bana gelen projede orijinalliği bozulmuştu. Çatı genişletilmiş, asansör eklenmişti. Proje şu anda Anıtlar Kurulu’nda. Orijinal haliyle projesi geldiği takdirde onaylarım. Ama bu tarihi gar binasının bir de arkası var. Gar binası tarihi eser sonuçta. Otel de yapılsa geri dönüştürme şansımız var. Peki garın arkasındaki bin dönüm arazi yapılaşırsa ne olur? Şu anda Kadıköy’de bir metrekare kamunun ihtiyacını karşılayacak arsa yok. Eminim Üsküdar’da da yok. Peki Kadıköy’de, Üsküdar’da yaşayan insanların kullanabileceği tek alan Haydarpaşa bir de Validebağ kaldı. Bu bin dönüm arazi 5 binlik planlarda imara açıldı. Şu anda davaları devam ediyor. 2 milyon metrekarenin üstünde inşaat yapılacak. Turizm, konut, ticaret alanları olacak. AVM de var bildiğim kadarıyla. Bu bin dönüm arazinin sosyal donatı, deprem toplanma alanı olarak düşünülmesi gerek. Burası kimsenin babasının malı değil. İstanbul’a ait bir yer. Bin dönümlük arazi için henüz proje gelmedi. Duyarlı davranılmalı. Haydarpaşa’nın imara açılmasına ruhsat vermem. Tarihi gar binasına orijinal haliyle ruhsat verilmesi gerekiyor çünkü 100 yıllık bina, çatı yandı, korunması gerekiyor. Otele dönüşmesi doğru değil. Kentsel dönüşüm denilen şeyin de aslında 100 binlik planlarda çözülmesi gerekir. Bağcılar, Güngören, Esenler’de buralar emsal değerler 7, 8, 9. Hiç oralara dokunmuyorlar. Para kazanacak yerlere geliyorlar. Bu şehirde en riskli yer neresi? Deprem haritası diye bir şey var ve bu haritaya göre en riskli yer Fikirtepe değil. En riskli bölge Güngören, Bağcılar, Esenler ve nüfusun yoğun olduğu yerler. Dokunulmuyor. Milyonlarca insan yaşıyor buralarda. Haritaya göre yapılmıyor dönüşüm. Rant yaratacak yerlerde yapılıyor. Rant haritasına göre yapılıyor.

“KUŞDİLİ ÇAYIRI İÇİN TAKAS TEKLİFİ GÖTÜRDÜM”

-Kuşdili Çayırı’na bir AVM projesi vardı ve iptal edildi. Nasıl değerlendirilecek o alan?

Arazi İBB’nin. Şu anda imar durumu var.

-Ama vazgeçilmişti imara açılmasından…

İmar hakkı var. “Burası yeşil alan olarak kalsın” dedik. Şu anda bir kararları yok. Bizim Ümraniye’de 54 dönüm arazimiz var. “Kuşdili’yle Ümraniye’yi değiştirelim, takas edelim” dedim. Kuşdili’nde mülkiyet bizim olmayınca hiçbir şey yapma şansımız yok. Ama tekrar imar durumu gündeme geleceğini sanmıyorum.

“FENERBAHÇE’YE MÜLKİYET VERİLMEDİ”

-Fenerbahçe Stadı’nın yanındaki Kenan Evren Lisesi’nin Fenerbahçe’ye devri ve buraya otel, AVM projesi gündeme gelmişti. Son durum ne?

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığım son konuşmada araziyi vermediklerini söylediler. Mülkiyet Fenerbahçe’ye verilmedi. Verecek gibi de durmuyorlar.

“KURBAĞALIDERE TEMMUZA KADAR KOKAR”

-Yıllardır Kadıköy’ün baş belası olan Kurbağalıdere ne zaman temizlenecek?

Islah projesi 2012’de İBB tarafından ihale edildi. 1.5 kilometre kesiti genişliyor, kanaliasyonlar da yeraltına alınıp Moda’ya bağlanma projesi yapılıyor. Temmuzda kanalizasyon akıntısından kurtarabiliriz. İBB yapıyor, biz de elimizden ne geliyorsa katkıda bulunuyoruz. Bu yazın yarısına kadar koku olacak. Bu kanalizasyon aktığı sürece buradan denize girilmez.