(sendika – 8 Şubat 2015)

Kaynarca’da 3 bin dönümlük tarım alanına yapılmak istenen Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı köylüler itirazlarını dile getirdi

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 3 bin dönümlük tarım arazisinin üzerinde Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yapılmak istenmesine karşı köylüler harekete geçti. Hazırlanan ÇED raporlarında her yıl en az üç mahsul aldıklarını söyledikleri topraklarının OSB’ciler tarafından 5. sınıf toprak alanı olarak kayda geçirildiğini söyleyen köylüler, toprakları için bugünden başlayarak mücadele edeceklerini ilan etti. Müezzinoğlu ve Güven köylüleri, bundan sonra daha örgütlü hareket etmek için Doğal Yaşamı Koruma Derneği kurduklarını da duyurdu.

Basın açıklamasında Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Burhan Çağlar Usta, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehtap Öztürk ile doğa ve kent savunucuları da köylülere destek verdi.

Açıklamada konuşan Baran Bozoğlu, “5. sınıf topraklarda burada yetişen mahsullerin hiçbiri yetişmez. Hazırlanan sahte ÇED raporlarına karşı, hem hukuksal hem de fiili olarak mücadelenizin yanındayız” dedi.

Burhan Çağlar Usta da OSB’lerin insan sağlığına ve doğaya verdiği tahribatlardan söz etti. Usta, “Yerleşim yerlerinin sınırında olan bir organize sanayi bölgesi hem insan sağlığını hem de buralarda yetişen mahsulü oldukça kötü etkileyecek. Yeni bir Dilovası yaratılacak” dedi.