(Sendika – 9 Şubat 2015)

Bursa Yenişehir’de son 3 günde içme suyundan 300 kişi hastaneye kaldırıldı. Yenişehir’de 15 gün önce alt yapı çalışmalarının başlatılmasıyla, pis suyun içme suyuna karıştığı düşünülüyor.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 300 kişi, son 3 günde mide bulantısı, kusma, ishal ve baş ağrısı belirtileriyle hastaneye başvurdu. Hastalarda yapılan incelemelerde gaitada yüksek mikrop oranına rastlandı. Yetersiz kapasite nedeniyle koridorlarda serumla tedavi altında olan hastalar, ayakta tedavi altına alındı ya da diğer hastanelere sevk edildi. Çoğunlukla çocuk ve genç yaştaki kişilerin zehirlendiği Yenişehir’de  hastalar, 3 gündür yetkililerin bu duruma el atmamasından şikayetçi.

Yenişehir’de 15 gün önce alt yapı çalışmalarının başlatılmasıyla, pis suyun içme suyuna karıştığı düşünülüyor. Ayrıca 25 Aralık 2014 günü Subaşı Köyü’nde Yenişehir Kaymakamlığı Toplum Sağlık Merkezi’nin incelemesinde suyun uygun olmadığı ortaya çıkmıştı. Son bir aydır ilçede sudan kaynaklandığı düşünülen rahatsızlıkların arttığı söylenmekle birlikte, alınan içilemez raporuna rağmen bir aydır Belediye ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün herhangi çalışması olmaması nedeniyle bölgede zehirlenmelerin ortaya çıktığı görülüyor.