(Birgun, Olgu Kundakçı – 11 Şubat 2015)

İstanbul Beykoz’da ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan edilen Çiğdem Mahallesi sakinleri kararın geri çekilmesi için İBB’ye itiraz etti: ‘Mülkiyet hakkımız tanınmadan başlatılacak dönüşüm yüzlerce aileyi mağdur eder’

Beykoz’daki Çiğdem Mahallesi’nde 362 konutun yer aldığı 208 nolu adanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nden geçen kararla ‘kentsel dönüşüm ve gelişim alanı’ ilan edilmesine karşı  mahalle sakinleri bugün İBB’deydi. Mahalleli, yaklaşık 2 bin kişinin etkileneceği dönüşüme karşı belediyeye itiraz dilekçelerini sundu. İBB Başkanlığı’na sunulan dilekçelerde kentsel dönüşüm başlatılmadan önce tapu sorunun çözülmesi talep edildi.

Dilekçede, “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan karar ile yıllardır mülkiyet haklarına kavuşmayı beklediğimiz ve zilliyet hakkımız olan üzerinde yaşadığımız parsellerde mülkiyet haklarımız kanunlara göre sağlanmadan, parsellerin zilliyetimizde bulunan kısımlarının tarafımıza satış ve devir işlemleri yapılmadan alınan bu kararın mağduriyetimize yola açacağı açıktır. Mahallemizde yüzlerce aileyi mağdur edecek kararın  mülkiyet haklarımız sağlanıncaya kadar Başkanlık onayının yapılmayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmemesini talep etmekteyiz” denildi.

‘ÖNCE TAPUMUZ VERİLSİN’
İBB Meclisi’nden çıkan karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifiyle Bakanlar Kurulu tarafından onaylanırsa arazi kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilecek. Toplam 111 bin metrekare olan 208 adadaki kentsel dönüşüm alanının 51 bin 978 metrekaresi İBB, 59 bin 163 metrekaresi ise Maliye mülkiyetinde. Çiğdem Mahallesi’nin bir bölümüne Beykoz Belediyesi tapu satışı yaparken kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 208 adada tapu sorunun çözülmemesi mahallelinin tepkisine neden oluyor.

50 yıldır Çiğdem Mahallesi’nde yaşadığını belirten Selahattin Şahan, dönüşüm kararına neden karşı olduklarını şu sözlerle özetledi: “ Bu mahallede iki üç nesildir oturuyoruz.   Bu karar insanları mağdur edecek. Bizim sokağımızın hemen yanına tapu verilirken bizim sokağımıza kentsel dönüşüm kararı alındı. Bu eşitsizlik yaratıyor. Biz de önce tapumuz verilsin istiyoruz, yapılacaksa kentsel dönüşüm öyle yapılsın. Mahallemiz yer olarak çok değerli. Buradaki halkı buradan göndermek istiyorlar.”