(Haberler – 11 Şubat)

Fikirtepe’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uzlaşma sağlanamazsa daha az imzası olan firmanın yerini kamulaştıracak.

İstanbul’da kentsel dönüşümün pilot bölgesi olan Fikirtepe için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir uygulama başlattı. Aynı adada az anlaşma yapan müteahhitleri devreden çıkarıp vatandaşın malını kamulaştıracak.

OLAN VATANDAŞA OLACAK

Bakanlık,Fikirtepe’de yüzde 90’ın üzerinde anlaşma sağlanan adalarda, yüksek talepleri nedeniyle imza atmaya karşı çıkan hak sahiplerini hedef alıyor. Bakanlık, hak sahipleri için acele kamulaştıracak. Ayrıca aynı adada farklı oranlarda sözleşme imzalayan firmaların bulunması. Bakanlık, bu durumda olan firmalara ‘ya anlaşın ya çekilin’ uyarısı yapmıştı. Bu uyarının ardından, İstanbul İl Müdürlüğü’nde toplantılar yapılmaya başlandı.

‘YA DEVRET YA ÇEKİL’

Geçtiğimiz günlerde Selimoğlu ve Sevgili İnşaat’ın katılımıyla bir toplantı yapıldı. Sevgili Yapı, yüzde 86 anlaşma sağlarken, Selimoğlu’nun aynı adada yüzde 14 oranında sözleşmesi bulunuyor. Bu adada yer alan hak sahipleri, firmaları protesto etmişti. Firmaların yetkilileriyle yapılan toplantıda, devir veya ortaklık yapmaları konusunda yeniden uyarıda bulunuldu. Anlaşıp projeye başlayamazlarsa, daha az imzaya sahip firmanın yerlerinin kamulaştırılacağı ifade edildi.

TARAFLAR NE DEDİ?

Çoğunlukla anlaştık

Sevgili Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Sevgili, şunları söyledi: “Bakanlık, uzlaşma sağlanması için iki firmayı da davet etti. Çoğunluk oranında anlaşmaya imza attığımız için projeyi biz yapmak istiyoruz. Bizimle sözleşme imzalayan 194 kişi bulunuyor. Bakanlık, eğer uzlaşma sağlanamazsa, daha az imzası olan firmanın yerlerinin kamulaştırılacağını söylüyor. Diğer firma da meslektaşımızdır, uzlaşma sağlayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

HAK SAHİPLERİ İSTEMİYOR

Selimoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan Selimoğlu, şöyle konuştu: “Eğer iki firma anlaşamazsa bizim sözleşme imzaladığımız yerlerde kamulaştırma olacak. Bu adaya ilk giren firma biziz ve bize imza atan yüzde 14’lük kesim Sevgili Yapı’yı istemiyor. Eğer Sevgili Yapı, bizimle sözleşme imzalayanları ikna edebilirse, olur. Kimseye zorluk çıkarmayız. Ancak sözleşmelerimizi de hukuki şartlar gereği tek taraflı feshedemeyiz. Bizim Fikirtepe’de bunun dışında 4 projemiz daha var. Hak sahipleri bize güven duyuyor.”